Alena Jelínková a Pavlína Boháčková, žačky paní učitelky Zuzany Puchelové, uchopily pevně za vlasy možnost nazkoušet a na závěrečném koncertu v Rudolfinu zahrát tři skladby slavných skladatelů se Společným orchestrem hráčů České filharmonie a žáků ZUŠ.

Během celého školního roku se se svou učitelkou hry na housle pilně učily skladby, které pak na mnoha soustředěních, spolu se svými zuškovými spoluhráči a filharmoniky, pilovaly s profesionálním dirigentem. Jejich snažení vyvrcholilo již zmíněným koncertem v Rudolfinu v neděli, 16. června, kdy dívky absolvovaly nejprve veřejnou generální zkoušku (hlediště bylo zcela zaplněno) a večer pak slavnostní vystoupení s dirigentem Petrem Altrichterem (i tehdy bylo celé Rudolfinum vyprodáno). Skladby, které měla možnost veřejnost slyšet, vznikly pod rukama a pery J. Brahmse (Slavnostní akademická předehra op. 80), A. Dvořáka (Vodník op. 107) a B. Smetany (Vltava).

Alence, Pavle i p. učitelce Puchelové velice děkujeme za obří kus práce, skvělou reprezentaci naší školy a také za velmi krásný hudební zážitek.

Anna Pokorná, ZUŠ Aš

Gallery not found.

Poslední květnový týden byl v ašské ZUŠce nabitý – během pěti dnů se v těchto prostorách odehrály, kromě několika třídních koncertů, čtyři zajímavé akce.

První z nich byla pohádka o Ptáku Ohniváku, jejíž klasicky neklasická verze vznikla na základě spolupráce tanečního oboru, literárně-dramatického oboru a oboru hudebního i výtvarného. Pohádku navštívilo 150 dětí z mateřských škol z Ašska. Jednalo se o projekt, který (kromě zprostředkování zajímavého kulturního prožitku) měl předškoláčkům předvést, co všechno se v místní ZUŠce mohou naučit, jelikož v uvedeném týdnu také probíhal zápis do naší školy. Pohádku mohla veřejnost zhlédnout na festivalu Ašlerky 2019, který se odehrál o týden později a kde se také představily všechny zuškové divadelní soubory.

Pro prvňáčky a druháčky pak bylo v dalším dni připraveno v dopoledních hodinách vystoupení tanečnic a bicích, všem přítomným se naskytla krásná podívaná a parádní hudební koncert našich bubeníků. Vystoupení mohli navštívit rodiče a veřejnost odpoledne a i tehdy praskal náš sál ve švech.

Zážitky naplněný týden zakončil Koncert pro maminky – třetí ročník novodobé zuškové tradice, při níž se svým matkám (ale i babičkám, otcůmJ) předvedou úplně nejmladší žáci naší školy a na závěr jim předají malý keramický dárek, jehož autory jsou nejmenší výtvarníci. Koncert byl různorodý a milý.

Byli jsme překvapeni, když jsme spočítali, kolik lidí jen během jednoho týdne navštívilo naše školní akce – bylo jich téměř šest set padesát. Jsme moc rádi, že má ašská veřejnost i oslovené školy a školky zájem o námi nabízená vystoupení a těšíme se zase na další školní rok, v němž se zcela jistě uskuteční mnoho podobných akcí.

Poděkování patří všem žákům školy, kteří se na zmíněných vystoupeních podíleli, a také všem jejich pedagogům.

Anna Pokorná

 – zúčastnili se jich nejmladší výtvarníci s p. učitelkou Evou Kulhavou a divadelní soubor Skřítci s Annou Pokornou. Absolvovali tři výtvarné workshopy a navštívili divadelní představení chebské ZUŠky, které se jmenovalo Mete a mluvící kámen. 

 

Gallery not found.

Opět netradiční koncert si připravil Karlovarský symfonický orchestr pro své mladé posluchače. Žáci naší školy se této akce zúčastnili v rámci akcí dotovaných Karlovarským krajem dne 11 .6. 2019 již poněkolikáté. Samotný název „Dnes mám sólo já“ sliboval mnohá překvapení. Naše očekávání bylo překonáno, když jedním z prvních sólistů byl hráč na psací stroj. Zanedlouho vstoupil do koncertního sálu „Starý bručoun“, který se procházel mezi udivenými posluchači a s doprovodem orchestru zahrál sólo pro fagot.

V další části koncertu vyzval moderátor děti ke spoluúčasti na pódium. Z naší školy si s orchestrem zahráli sourozenci Walchetsederovi na triangl a tamburinu. Tvůrčí atmosféru zklidnily melodie z večerníčků a na závěr jsme si do pochodu zatleskali Radetzkého marš. Některé děti zakončily výlet do Karlových Varů sladkou tečkou – lázeňskou oplatkou.

Jarmila Rezková

Ztracená zelenobílá igelitka dole u zastávky bus okolo kašny obsahovala: flétnu Yamaha, noty v pevných zelených deskách, letní hnědé přezůvky a žlutou žákovskou knížku na jméno Krátký Dominik, s vyplněnými telefonními kontakty. Vše v dost použitém stavu :o)

 Děkuji předem za vrácení. Případnému nálezci se odměníme zmrzlinou :o), rodina Krátkých

 

Koncerty klasické hudby nepatří mezi nejsledovanější pořady, a proto se jim televizní kamery příliš nevěnují. Výjimku činí snad jen koncerty České filharmonie a také festivalu Pražské jaro, které můžete v televizi tu a tam zahlédnout.

O to významnější událostí je, když i jiná televize než ČT zaznamená symfonický koncert – a dokonce s jiným orchestrem, než je Česká filharmonie.

Tento – a to doslova – malý zázrak se povedl v Mariánských Lázních, kde tamní symfonický orchestr zachytila na své kamery TV Noe, která se nazývá „televizí dobrých zpráv“. Záznam ‚Zahajovacího koncertu k otevření lázeňské sezóny‘ lze považovat za zprávu nejen dobrou, ale přímo fantastickou!

A pro ZUŠ Aš má tato zpráva ještě další význam: členy mariánskolázeňského symfonického orchestru jsou i dva učitelé naší ZUŠky: flétnistka Kamila Cretan a klarinetista Miroslav Oblištil.

Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně (ZSO ML) je nejstarším orchestrem u nás (a dost možná i v Evropě) – v roce 2021 oslaví neuvěřitelných 200 let své existence! S tímto orchestrem spolupracuje velká spousta slavných umělců (např. v neděli 16.6.2019 vystoupí se ZSO světoznámý tenorista Štefan Margita)! Dalším z těch nejslavnějších je dozajista houslista Václav Hudeček, který byl – spolu se svými dvěma žáky – sólistou právě Zahajovacího koncertu lázeňské sezóny v Mariánských Lázních v květnu 2019.

Tento koncert patřil ke zcela mimořádným událostem na našem hudebním poli a díky TV Noe si ji může vychutnat doslova každý televizní divák. Pokud chcete i vy být u toho (a třeba i vidět „své“ učitele), sledujte TV Noe v neděli 9.6. od 21:05 h. Pořad Má vlast uvede právě tento slavnostní koncert! (Repríza se uskuteční ve Čt 13.6. v 16:05 h na TV Noe).