Velký zahraniční úspěch ašské ZUŠ

O víkendu 9. – 10. 3. 2019proběhl v německé Olešnici 11. ročník soutěže souborů, jehož se zúčastnily i některé soubory ašské ZUŠky – dohromady se jednalo o 52 žáků a osm pedagogů. Zasoutěžit si jelo duo příčných fléten, komorní pěvecký soubor, klarinetový soubor, dudácký soubor Schumák a taneční soubor. Účast na soutěži v Olešnici pro nás byla velmi přínosná a poučná. Poznali jsme nové možnosti nástrojových kombinací (např. spojení zobcové flétny a akordeonu se ukázalo jako velmi hezky znějící), poslechli jsme si žáky olešnické hudební školy a také studenty hudebního gymnázia v Plavně, zhlédli jsme černé divadlo. Může nás hřát, že se naše soubory v této konkurenci rozhodně neztratily (zodpovědná práce sympatické poroty rozdala našim souborům velmi dobrá hodnocení), všichni byli nadšení i z tradičního vystoupení dudáckého souboru s tanečnicemi, z jejich krojů, a velmi si také cenili tanečního vystoupení našich tanečnic. My oceňujeme vstřícné, milé a velice přátelské organizátory a příjemnou atmosféru.

V neděli byl na programu Koncert vítězů, který byl významnou a prestižní záležitostí (nejen) pro všechny účinkující. Již o den dříve – těsně po soutěžním klání jednotlivých kategorií – udělovala porota nominace účasti na koncertě vítězů. Tuto nominaci dostalo, kromě dalších ašských souborů, i Duo příčných fléten (A. Jasíková, A. Žoha od p. uč. Cretan), které odjelo v neděli reprezentovat ašskou ZUŠku na tento „Preisträgerkonzert“. Koncert to byl slavnostní, publikem hojně navštívený a rozdělený do několika bloků. Střídala se vystoupení vybraných souborů celé soutěže (z celkového počtu 29 souborů vystoupilo 12 nejlepších) s vyhlašováním výsledků dle úspěšnosti. Pořadatelé rozdělili účinkující do čtyř skupin úspěšnosti – tedy od „bramborové“ medaile až po nejvyšší, „zlaté“ ocenění. Dlužno dodat, že nejčastějšími účastníky soutěže byli žáci hudební školy v Olešnici a také studenti hudebního gymnázia v Plavně. Ašští hudebníci nebyli jedinými soutěžícími z ČR – zúčastnil se ještě „Studentský band gymnázia Cheb“.

Výkony všech nominovaných účinkujících byly na velmi dobré úrovni, nicméně všichni přítomní napjatě očekávali vstupy moderátorů, kteří vyhlašovali oceněné soubory. Skupina čtvrtých míst se obešla bez ašské účasti – naše škola vystoupala rovnou na „medailové“ příčky! Třetí místo obsadilo Klarinetové duo (T. Němejcová, V. Čižmár od p. uč. Hrdiny) a také pěvecký

kvartet (L. Krausová, N. Hagarová, D. Křístková, R. Fišerová od p. uč. Rezkové).

Po bloku hudby následovalo vyhlašování stříbrných pozic – zde se umístil dudácký soubor Schumák (od p. uč. Jelínka a p. uč. L. Schwalbové). Během dalšího hudebního bloku již bylo zřejmé, že neodjedeme bez „zlata“! Zbývalo poslední vyhlašování – absolutních vítězů – a tam se ocitl (kromě např. souboru olešnického černého divadla nebo špičkového dua zobcová flétna + akordeon z hudebního gymnázia v Plavně) také Taneční soubor (od p. uč. Rybáčkové) a (již zmíněné) Duo příčných fléten.

Úspěch veliký a nečekaný – vždyť stát po boku studentů hudebního gymnázia, to je pro žáky naší ZUŠky rozhodně velká pocta!

Celý odpolední Koncert vítězů uzavřel svým vystoupením držitel druhé ceny – Studentský band gymnázia Cheb. My se můžeme těšit na další ročník soutěže, který se uskuteční zase za dva roky – a určitě se rádi zúčastníme!

Kamila Cretan a Anna Pokorná

 

Gallery not found.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *