Představení Miřenky Čechové přilákalo nejen naše žáky

Ve čtvrtek 5. 10. 2023 v rámci festivalu Divadlo jednoho herce představila svou performance „Baletky“ tanečnice Miřenka Čechová. Rodilá Ašačka, která studovala na naší ZUŠce taneční obor pod vedením Pavly Kymplové, pokračovala v 11 letech na pražské taneční konzervatoři a stala se velmi úspěšnou umělkyní i v zahraničí. V chebském divadle pak ve svém autorském představení reflektovala studium právě na této střední umělecké škole. Z naší ZUŠky původně chtěly vyrazit jen studentky tanečního oboru s jejich paní učitelkou Lucií Lavrinčíkovou, ale brzy se připojili i učitelé a žáci z jiných oborů. No zkrátka – do Chebu jsme vypravili celý autobus.

A jaké bylo představení? Precizní, odhalující, vypovídající…odměněné potleskem ve stoje. Skrze perfektně vystavěný koncept vylézaly otázky jako: „Kam až zajít ve vzdělávání, aby z člověka dostalo to nejlepší? „Kde je hranice mezi drilem a ponížením?“ A konkrétně z tanečního a baletního světa – „Jak má vypadat tělo úspěšné balety, co vše pro to má/musí udělat?“ To vše a mnohem víc viselo ve vzduchu, to vše nám Miřenka bez obalu, ale velmi kultivovaně naservírovala a ukázala ze svého pohledu. Za odvahu otvírat a sdílet tato témata jí patří velký dík. To učinila již před tímto představením v knize Baletky.

Po představení se s námi vyfotila, děkovala za naší podporu – předem věděla, že se z její „rodné“ ZUŠky na ní chystáme. Také p. uč. Lavrinčíkové přislíbila, že se u nás v budoucnu zastaví a třeba pro naše žáky poskytne taneční workshop.

Děkujeme. Pavla Hošková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *