Klavírista ze ZUŠ Aš vítězem mezinárodní soutěže

Mezinárodní hudební soutěž PRO BOHEMIA, kterou pořádá ostravská konzervatoř, se ve dnech 7.- 10.4. 2022 konala již podvacáté. Původně byla tato soutěž pouze klavírní, postupně přibyly další nástrojové obory, které se pravidelně střídají. Letos se soutěžilo ještě v žesťových nástrojích a zpěvu. Účastníci ze zahraničí (zejména z Polska a Slovenska) jsou na této soutěži pravidelnými hosty.
Klavírista Sebastian Cretan ze třídy p.uč. Olgy Fernandez vyrazil s rodiči a paní učitelkou napříč republikou, aby poměřil své umění s dalšími soupeři. Jeho věková kategorie byla silně a kvalitně obsazena a bylo tedy jasné, že dosáhnout na medailové umístění bude velmi těžké.
Ostravská konzervatoř připravila klavíristům skvělé podmínky: nádherný obrovský prostor Janáčkova sálu s koncertním křídlem špičkové světové značky Steinway! Ten byl jistě všem soutěžícím velkou inspirací, protože mnohé výkony byly opravdu vynikající. Koncertní nástroj byl motivací i pro Sebastiana: poprvé v životě mohl využít kvalit tohoto špičkového klavíru – a zvládl to dokonale! Janáčkův sál naplnil bezchybnou a procítěnou hrou, po níž bylo možné doufat v dobré umístění. Odhad paní učitelky byl třetí místo – bylo by velikým úspěchem. Napětí při vyhlašování výsledků by se dalo krájet…a Sebastianovo jméno stále nezaznělo! Zůstalo až úplně nakonec: spolu s dalším malým klavíristou z Brna se podělili o vítězství! Sebastian Cretan tedy získal 1. místo a titul laureáta mezinárodní klavírní soutěže!
Je třeba dodat, že Sebík soutěžil i v obou dalších oborech (které nestuduje v ZUŠ Aš) – ve hře na pozoun a zpěvu. Jako pozounista též zvítězil, ve zpěvu obsadil druhé místo.
ZUŠ Roberta Schumanna Aš tedy může slavit mezinárodní klavírní úspěch a těšit se ze svého všestranně nadaného žáka.
                                                                      Kamila Cretan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *