Vašek z Aše vícemistrem ČR ve Slam Poetry

V dnešním moderním světě se už pořádá mistrovství republiky v lecčem, ale málokdo by asi tipoval, že i autorské čtení poezie bude mít své vlastní mistrovství. Je tomu tak, již 18. ročník se uskutečnil v sobotu, 4. října, v Kasárnách Karlín v Praze. V čem se ale Mistrovství od obyčejné exhibice liší? Při obyčejné exhibici vystupuje většinou zhruba 6 vystupujících, kteří ve dvou kolech, v libovolném časovém rozsahu prezentují své autorské texty (bez použití kostýmu nebo rekvizity), načež jsou náhodně vybranými jedinci hodnoceni pomoci papírových bodu na škále od 0-10. Mistrovství je v podstatě podobné, jen jsou vystupující omezeni časovým limitem 3 minut, což celé exhibici přidává onen soutěžní prvek, vystupuje jich celkem 12 a na samotné Mistrovství se musí nejprve kvalifikovat.

  Letošní ročník probíhaly kvalifikace v 11 městech po celé České republice, odkud postupují vždy dva, soutěže probíhaly např. v Praze, Plzni, Brnu, Hradci Králové nebo Liberci. V sobotu se tedy v Kasárnách sešlo 12 nejlepších v letošním roce. O tom, kdo si odveze titul Mistr ČR, výhru 30 000  a nehynoucí slávu, přišlo do Kasáren rozhodnout zhruba 500 diváků.

  Celá akce trvala téměř tři hodiny a 12 vystupujících slamerů se snažilo předvést to nejlepší, co v nich je. Celkem 20 porotců (10 v prvním kole a 10 v druhém, protože porota na slamu se mění po prvním kole) nakonec jako absolutního vítěze vybrala Švéda, který byl na Mistrovství už počtvrté v řadě a na titul nikdy nedosáhl. Letos své prokletí zlomil a bude Českou Republiku reprezentovat na Mistrovství Evropy a Světa. Jeho text „10 věcí, co mě serou“ dokonce v druhém kole získal od poroty tzv. Full House, neboli plný počet bodů. Švéd tak vyhrál s celkovým ziskem 158 bodů. O pět bodů méně, tedy druhé místo a titul Vicemistra si odvezl Vašek z Aše, který se slamu věnuje teprve dva roky a na Mistrovství byl úplně poprvé. Zároveň se řadí mezi vůbec nejmladší Vicemistry. V závěsu za nim pak skončil Luka Leonardi, několikanásobný finalista MČR. Pořadatelé, vystupující i diváci se shodují, že akce byla povedená. Pokud jste mistrovství prošvihli, určitě sledujte Slam Poetry na Facebooku a zajděte třeba příští rok.

                                                                                                                                                                                                                                                                                 Václav Ponikelský

 

Pedagogové a vedení ZUŠ R. Schumanna Aš Vaškovi k titulu vicemistra ČR ve slam poetry velice gratulují, je to obrovský úspěch, ke kterému se propracoval. Vašek Ponikelský ml. reprezentuje svoje město svým autorským umem, vyniká originalitou textů i jejich zpracováním a patří rozhodně k velmi zajímavých místním osobnostem.     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *