Schumann v Plavně

Proč se jmenuje naše škola Základní umělecká škola R. Schumanna? Za (téměř) vším hledej ženu, takže i v tomto případě je tomu tak. Zmíněný hudební skladatel se totiž zahleděl do místní šlechtičny Ernestine von Fricken, několikrát za ní v Aši byl a složil pro ni několik skladeb, např. onu nejznámější A – S – C – H. Když ovšem zjistil, že Ernestina není tak bohatá, jak by si přál, rozešel se s ní a oženil se s Clarou Wieck. I přes to, že se Schumann v Aši neusadil, zanechal tu své významné (a láskyplné) stopy, které se otiskly do uvedeného názvu naší ZUŠky. A jméno ženy, kterou si pak doopravdy vzal, zase stálo v názvu akce, jíž se žáci a pedagogové naší školy 18. září zúčastnili – byly to Mezinárodní dny Clary Wieck ve vogtlandském muzeu v Plavně. Na koncertě naplněném Schumannovými díly vystoupilo v krásném německém muzejním sále našich čtrnáct mladých hudebníků, jež doprovázeli zkušení ašští učitelé. Společně s milým publikem vytvořili krásnou atmosféru, nabídli opravdu pestrý hudební program, za což jim i jejich pedagogům patří velký dík.

Anna Pokorná, ZUŠ Aš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *