Ašlerky 2020 se nakonec konaly

Divadelní festival Ašlerky se z června přesunul na 2. – 3. října 2020, ale i na podzim se nakonec kvůli zhoršující se epidemiologické situaci odehrál jen v jednom dni. Profesionální mimoašské soubory byly odvolány a tak se program konal v režii místních zuškových souborů.

22. ročník odstartovaly již dopoledne umělecké dílny, kterých se zúčastnili studenti ašského gymnázia a ZUŠky. Na výběr bylo z žonglérské, loutkové, slam poetry a animační dílny, vše se odehrávalo v prostorách LaRitmy a Zuš. Odpoledne pak odstartovalo představení O chytrém Honzovi, ve kterém účinkovali žáci hudebního, literárně dramatického i tanečního oboru a pobavili netradičně zpracovanou pohádkou nejen nejmladší diváky. Ašlerovy náměstkyně vše uváděly v duchu domácí pohody, ve stylu legendární moderátorky Saskie Burešové, kdy si pod rouškou tmy můžeme dovolit ledacos – např. sledovat jako v televizi divadelní představení.

Následovaly čtyři představení, čtyři premiéry, které se povedlo i přes distanční výuku, dva měsíce prázdnin a neustálé obavy ze zrušení festivalu dotáhnout do konce – resp. před orouškované diváky. Prvním představením bylo scénické čtení souboru Rytíři a Víly, nazvané podle stejnojmenné knihy Rico, Oskar a přízraky. Soubor Tortelíný (jehož někteří členové jsou již na VŠ) předvedl hru Odvrácená strana měsíce, soubor Babodram odehrál terapeutickou hru Čokoládomanky, na závěr diváky zaujal napínavý Sen o dokonalém kriminálním zločinu souboru SixPack. Tečkou za ryze ašským programem byly tři slamy Vaška Ponikelského, který je v této disciplíně na celorepublikové špičce.

Ašlerky byly sice kratší, za to intenzivnější a v několika nabitých hodinách ukázaly, že místní mladí umělci dokážou překonávat nástrahy nelehké doby a dál tvořit…

Děkujeme všem, kdo se podíleli na přípravě i realizaci festivalu.

Akce byla podpořena z grantového systému města Aše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *