Klavírní soutěž „Prague Junior Note“ s ašskou účastí

Letošní „koronavirové“ jaro vymazalo z kalendáře (kromě spousty jiných akcí) i všechny hudební soutěže. Prestižní soutěž mladých klavíristů do 15 let „Prague Junior Note“ měla to štěstí, že se letos (už po devětadvacáté) konala druhý červnový víkend, kdy už byly hromadné akce povoleny.

V termínu 12.-14.6.2020 se tedy na pražskou HAMU sjeli mladí klavíristé ze všech koutů naší republiky, aby si mohli poměřit umělecké síly. Letošní účast byla silně nadprůměrná, nejpočetněji obsazena byla II.kategorie s 22 soutěžícími! Do této kategorie patřil i devítiletý klavírista Sebastian Cretan ze třídy p.uč.Olgy Fernandez.

Předsedou poroty této dlouholeté prestižní soutěže nebyl ani letos nikdo jiný, než mistr klavíru prof.Ivan Klánský, který měl před sebou – spolu s dalšími čtyřmi kolegy – přetěžký úkol: ohodnotit výkony tolika skvělých malých klavíristů. Některá vystoupení totiž splňovala vysoce profesionální parametry: jak výběrem repertoáru (obtížnost na úrovni konzervatoře), tak provedením skladeb. V II.kategorii soutěžila mj.i mediálně známá šampionka Klára Gibišová, takže všichni ostatní účastníci měli opravdu nelehkou pozici. Sebastian Cretan dokázal při svém soutěžním vystoupení (v němž nechyběla skladba R.Schumanna) zachovat chladnou hlavu a porotě i početnému publiku ve svém výborném výkonu předvedl všechno to, co se s p.uč.Fernandez naučil.

Odpolední vyhlášení výsledků uvedl prof.Klánský proslovem, že takovouto soutěž ještě nezažil – s tolika účastníky na takové úrovni! Nás může velmi těšit, že se S.Cretan mezi špičkovými konkurenty neztratil! Na „stupně vítězů“ sice tentokrát nedosáhl, ale svým výkonem a kvalitním repertoárem (dle písemného hodnocení poroty) rozhodně zaujal a vysloužil si alespoň „bramborovou medaili“ v podobě Čestného uznání za své umístění těsně pod medailovými pozicemi! Gratulujeme!!!


 


 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *