Student ašské ZUŠky V. Ponikelský přijat ke studiu na DAMU v Praze

Václav Ponikelský jr. je absolventem I. i II. stupně literárně dramatického oboru na ZUŠ Roberta Schumanna v Aši. Mnoho let vystupoval v divadelním souboru PiŠkvorky pod vedením MgA. Pavly Hoškové, pravidelně se zúčastňoval recitačních soutěží a účinkoval na akcích školy, např. v roli moderátora.

Již na 2. stupni ZŠ bylo jasné, že se herectví a divadlu Vašek chce věnovat a tak si vyzkoušel přijímačky na hereckou konzervatoř. V herecké oblasti byl velmi úspěšný, v hudební se ukázalo, že by potřeboval delší a intenzivnější přípravu. Vašek se rozhodl studovat na ašském gymnáziu, což bylo skvělé vzhledem k tomu, že mohl být stále součástí ašské divadelní komunity a připravovat se na přijímačky na vysokou uměleckou školu.

Příprava byla intenzivní a rozmanitá. Vydal se na dráhu slam poetry – kdy jako Vašek z Aše pravidelně vystupuje na exhibicích i soutěžích po celé republice, s tím, že se stal i jejím vicemistrem.

Byl také u největšího úspěchu souboru PiŠkvorky, který se s představením Oskar a růžová paní probojoval do národního kola Dětské scény ve Svitavách v roce 2015. Je třeba zmínit to, že na něj je možné se spolehnout – herecky i lidsky, svůj evidentní talent nedává nikterak nepatřičně najevo, je partnerem pro všechny ze souboru při přípravě představení i na jevišti.

Mnohokrát také vypomohl dalším souborů ZUŠky (např. Midilďkám v představení Zachraň svého Afričana, nebo souboru Babodrama v představení Entschuldigung pod vedením Mgr. MgA. Anny Pokorné, se kterým letos (r. 2022) postoupili na národní přehlídky studentského a netradičního divadla v Písku a v Ústí nad Orlicí.

Jeho nasazení se hned dvojitě zúročilo na jaře 2022, kdy prošel několika koly náročných talentových zkoušek na katedru činoherního herectví a pár týdnů později na katedru alternativního a loutkového divadla na Divadelní akademii múzických umění v Praze. Na obě byl přijat. Čekalo ho rozhodnutí, kam se vydá (s tím, že na „činohře“ máme již jedno studenta Tomáše Čapka), k „alterně“ zas máme blíže kvůli dlouholeté spolupráci s jejími učiteli i absolventy, kteří pravidelně účinkují na divadelním festivalu Ašlerky.

Vašek se nakonec rozhodl pro studium na katedře alternativního a loutkového herectví, s tím, že přeci jen chce být i více tvůrcem představení a performancí.

Budeme věřit, že jeho talent, dostane další prostor k růstu a také doufáme, že bude pořád napojen na ašské divadelní podhoubí. Gratulujeme a přejme hodně štěstí, Vašku!

P. Hošková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *