Dva žáci z kytarové třídy p.uč. Kraftové se v polovině dubna 2026 zúčastnili XII. ročníku soutěže ve hře na klasickou kytaru zvané PRAGuitara clássica. I přes každoročně stoupající počet účastníků této vysoce prestižní kytarové soutěže a zvyšující se nároky na kvalitu předvedeného výkonu měli žáci naší ZUŠky velký úspěch. Již v pátek, 10. 4., zabodoval nováček Mark Filoniuk v 0. kategorii, podal zcela suverénní výkon oceněný čestným uznáním. Zároveň byl také oceněn jako nejmladší účastník této soutěže. V sobotu, 11. 4., odpoledne potvrdil svou účast ve III. kategorii náš soutěžemi ostřílený Christoforos Šilov-Mouratidis hodnocením poroty, které znělo: „1. cena“. 

Moc děkujeme oběma soutěžícím za reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších úspěchů. Též děkujeme rodičům žáků za podporu při účasti v soutěži.

Andrea Kraftová

27. března se konalo krajské kolo soutěže na elektronické klávesové nástroje v sokolovském kině Alfa. Naši klávesáci – Jáchym Kozubek, Anička Ondrušková, Lukáš Mészáros získali krásné stříbrné medaile. Gratulujeme. 
 
Patrik Lavrinčík

Ve čtvrtek, 26. 3., převzala v Císařských lázních cenu karlovarského hejtmana naše učitelka hry na kytaru, Andrea Kraftová. Slavnostní akce se uskutečnila v rámci Dne učitelů, oceněni byli pedagogové, za nimiž je vidět dlouholetá kvalitní práce. A tu za naší paní učitelkou vidět lze rozhodně. Andrea Kraftová je dlouholetou pedagožkou v základním uměleckém školství. Učí hru na kytaru již téměř 30 let a žáci její výuku milují, mnoho z nich bylo úspěšně přijato ke studiu hry na kytaru na hudební konzervatoři, mnozí se také pravidelně účastní celostátních kol soutěží ve hře na tento nástroj a často patří k vítězům. Mimo to patří k oporám celého pedagogického týmu, podílí se na velké části školních akcí a projektů, pomáhá při organizaci soutěží. Spoluvytváří pozitivní klima naší školy, a tak si toto ocenění skutečně zaslouží. My jí k němu gratulujeme a přejeme ještě mnoho úspěšných let v naší ZUŠce.

Anna Pokorná

V Karlových Varech se v úterý, 23. 3., konalo celostátní kolo pěvecké soutěže Karlovarský Skřivánek. „Slétly“ se zde děti z celé republiky, ze všech jejích koutů, i např. z brněnské  či zlínské základní umělecké školy, mezi soutěžícími byla tedy opravdu velká konkurence. Naše základní umělecká škola měla dvě želízka v ohni, a ta nakonec zazářila. Jakub Čižmár (p. uč. J. Rezková) si přivezl čestné uznání a David Průša (p. uč. L. Schwalbová) dokázal získat 2. místo. Velmi děkujeme naší paní učitelce Petře Volfové za citlivý klavírní doprovod obou zpěváků, dopomohl jim ke krásnému umístění. A oběma hochům gratulujeme a děkujeme za reprezentaci naší školy, města a také Karlovarského kraje.
 
Lucie Schwalbová

V úterý, 24. 6., v našem zuškovém sále proběhl koncert violoncellového souboru složeného z dětí z ašské ZUŠky, ZUŠ Járy Cimrmanna Františkovy Lázně a  sokolovské ZUŠ pod vedením Vladimíra Kubálka a jeho maminky, paní Ireny Soukupové. Bylo to parádní zážitek. Dvacet violoncellistů různého věku a různých zkušeností vytvořilo skvělé hudební seskupení, které divákům předneslo klasické i současné skladby, dvě dokonce ze skladatelského pera jednoho ze starších studentů (M. Kriegera). Bylo krásné vidět, jak lze přirozeně zapojit děti od nejmladších po nejstarší a nejzkušenější. Ašské vystoupení bylo součástí turné tohoto souboru, jenž nejprve hrál v Sokolově, pak v Aši a nakonec ve františkolázeňském divadle. Moc děkujeme našemu panu učiteli Vladimírovi Kubálkovi, který ašské děti do souboru (a také na předchozí celotýdenní soustředění ve Třech Sekerách) přivzal. Budeme se těšit na další violoncellové zážitky. 
 

Flétnový svátek s tímto názvem se uskutečnil v naší ZUŠce v sobotu 14.6.

Naši žáci, a také hosté, kteří přijeli za tímto účelem ze ZUŠ Františkovy Lázně, měli možnost prožít inspirativní flétnový den, doslova nabitý zážitky.

Naši „nejzápadnější ZUŠku“ totiž navštívil profesor hry na flétnu z pražské konzervatoře, pan Miroslav Lopuchovský, který přijal pozvání a výzvu p.uč. Kamily Cretan, zda by předal něco ze svých zkušeností našim flétnistům.

Pan profesor se tohoto vyzvání ochotně ujal a dokonce přijel i se svým pražským studentem Ondrou Macourkem, s nímž hrou v duetu zahájil tento workshop. Následovala krátká přednáška a pak se již začal p.prof. věnovat individuálně žákům. Každému z nich dokázal poradit, co dělat lépe, zaznělo mnoho přínosných informací zejména pro pedagogy, výuka probíhala v příjemném a odlehčeném duchu. Mezi jednotlivými výukovými bloky byl čas i na kávu, limonádu, chlebíčky, muffiny – prostě pestré občerstvení, které přišlo všem k chuti. Poté se mohli žáci seznámit s tím, jak vypadá rozebraná flétna – tento blok vedla studentka českobudějovické konzervatoře Denisa Krynická, která byla zároveň i hostem následujícího koncertu. Tento koncert celý flétnový den uzavíral, vystoupili na něm někteří účastníci workshopu a v druhé části mohlo publikum obdivovat flétnové umění studentů Denisy a Ondry. Byl to skvělý a inspirativní zážitek. Škoda jen, že přestože byl koncert propagován, nebyl veřejností příliš navštíven, což je velká škoda.

Děkujeme všem, kdo tuto akci podpořili anebo se jí zúčastnili. Věříme, že jsme se takto nesešli naposled – v tomto duchu se vyjádřil i prof. Lopuchovský.

Kamila Cretan a flétnisté ZUŠ Aš

24. 5. 2025 se uskutečnil jíž 10. ročník Ašských sklepů, na kterém jíž tradičně vystupoval náš dudácký soubor Schumák. Jelikož byl náš soubor lehce oslaben, povolal pan učitel Milan Jelínek posily v podobě Alenky Jelínkové, jež pomohla naším malým houslistům, a také Anežku Štěpánovou, která si osvěžila dobu, kdy v naší ZUŠ studovala, mimo jiné, hru na dudy. V současné době už i ona sama učí hru na dudy na stodské ZUŠ. Vše jsme zvládli a hodinový koncert našich dudáků měl úspěch jako vždy. Moc děkujeme žákům za jejich nasazení a píli. 
                             L.Schwalbová

V rámci Dětského dne, který se pod záštitou paní Evy Pavlové konal v sobotu, 24. 5., si na Pražském hradě na klavír zahráli i Nikola Ferková s bratrem Denisem z ašské Základní umělecké školy R. Schumanna. Vystoupení byla určena pro děti z dětských domovů, mezi něž patřili i vystupující. Na závěr celé akce, jíž přihlížela a aktivně se účastnila i první dáma, manželka prezidenta P. Pavla, si všechny děti společně zazpívaly písničky z pohádkových filmů. K Dětskému dni patřilo i občerstvení, společné focení a samozřejmě také atrakce, které byly přístupné veřejnosti v okolí celého hradu. My Nikolce a Denisovi moc gratulujeme k jejich vystoupení a děkujeme i jejich panu vychovateli, Františku Benešovi, jenž celou akci zorganizoval a na Pražský hrad dovezl nejen dva zmíněné hudebníky, ale i jejich kamarády z Dětského domova v Aši.
 
                                                                                            Anna Pokorná