Úspěchy a ocenění LDO

Úspěch souboru Rytíři a Víly v „kraji“

Premiéru představení „Deník praštěný ségry a šílenýho bráchy“ odehrál soubor Rytíři a Víly pod ped. vedením Pavly Hoškové na dubnové přehlídce dětského divadla Dětské scény pro Karlovarský kraj v Ostrově. David Žibrický jel s námi jako dvorní fotograf a díky tomu máme krásnou vzpomínku na den plný zábavy, inspirace, ale také nervů. Příběh o rozdílných světech sourozenců, které přece jen něco může spojit, nakonec bylo  oceněno ŠIRŠÍM POSTUPEM DO CELOSTÁTNÍHO KOLA DO SVITAV, což nám udělalo obrovskou radost, stejně jako email od  organizátorky krajského kola z MěDDM v  Ostrově, paní Janecké :…“Ještě jednou díky za vaši účast. Po všech těch závažných inscenacích jsem byla ráda, že jsme končili vesele. Moc jsem se bavila a nebyla jsem sama JA jinak jsme byli s kolegy nadšeni z vaší skupiny. Děti byly usměvavé, disciplinované, vděčné, úúúžasné 😉  To tu málokdy vidíme“.   Do Svitav jsme nakonec zařazeni nebyli, ale představení jsme ještě úspěšně hráli na Ašlerkách a reprízy chystáme také na podzim roku 2018. 

soubor Rytíři a Víly a P.Hošková

 

 

 

 


Divadelní soubory DeMentosky a Midiliďky rezprezentovaly ČR na mezinárodiním festivalu Sapperlot v italském Brixenu v dubnu 2016

brixenborovsky

Divadelní soubory De Mentosky a Midiliďky z ašské ZUŠ reprezentovaly ve dnech 27.4.-1.5.2016 Českou republiku na mezinárodním divadelním festivalu „Sapperlot“ v italském Brixenu. Akce je určena divadelníkům od 15 do 21 let z celého světa, hlavní myšlenkou organizátorů je ukázat divadelní trendy v různých zemích a zprostředkovat setkání mladých lidí. Mohli jsme tak vidět představení souborů z Brazílie, Kolumbie, Kanady, Velké Británie, Ukrajiny, Arménie, Běloruska, Ugandy a samozřejmě z Itálie. Při zahajovacím večeru se každý stát představil krátkou scénkou, my jsme na hudbu Smetanovy Vltavy připomněly některé české „symboly“ jako např. Baťu, hokej, Škodovku a podobně. Naše hlavní představení /Midiliďky zahrály komedii dell ´arte Top secret letter a De Mentosky představení Lidožroutek s promítaným anglickým překladem/ měla úspěch, stejně jako naše happeningy v ulicích Brixenu, kde jsme oslovili místní občany, kteří mohli na živé střelnici vyhrát něco ryze českého /oplatky,pivo, výlet do Prahy – samozřejmě formou tištěného průvodce/. Další společenskou akcí byl world market – tržnice, kde se každý stát prezentoval a nabízel předměty a dobroty své domoviny. Zabodovali jsme oplatkami, pivem a Krtečkem…

Samozřejmě jsme zavítali k domu Karla Havlíčka Borovského /o němž Midiliďky ve svém kusu udělaly publiku krátkou přednášku/.

Na podzim pravděpodobně dorazí na ašský divadelní festival Divadelní dušičky soubory z Itálie a Velké Británie.

Akce byla finančně podpořena Karlovarským krajem.

P. Hošková, A. Pokorná

brixenall


Národní kola uměleckých soutěží roztáčejí Ašáci

 

Divadelní soubory Darebáci a DeMentosky patřící k ašské Základní umělecké škole R.Schumanna vyzlatily svou účast v krajských kolech divadelních dětských a studentských soutěží.

Jako první vyrazili druhý dubnový víkend do světa ašští gymnazisté, kteří jsou členy uvedeného zuškového seskupení DeMentosky, jejž vede A. Pokorná. Cíl jejich cesty byl „Jižák“ čili bývalé nádraží na jižním předměstí Plzně, kde již mnoho let pořádá kulturní akce všeho druhu spolek JOHAN, jehož velení třímá v rukách bývalý Ašák, Roman Černík. Na „Jižáku“ (mimochodem nedávno luxusně rekonstruovaném již dávno zapomenutém bydlišti bezdomovců, holubů a jiných toulavých duší) se konalo krajské kolo studentského a experimentálního divadla „Mladá scéna“. Tohoto klání se kromě divadel z Plzeňského kraje účastní divadelníci i z kraje Karlovarského a Středočeského. V porotě zasedá vynikající dramaturgyně, původně z chebského divadla, nyní z ČRO Vltava, Alena Zemančíková, pražský dramaturg a režisér Vojtěch Bárta a také herec a lektor Jakub Doubrava. DeMentosky (jmenovitě Tomáš Střeska, Tadeáš a Tereza Zacharovi, Tereza Kůtová, Filip Babušík) na „Jižáku“ odehrály své nové představení Lidožroutek – příběh vyprávějící o šestiletém chlapci, který se dozvídá o svém lidožroutství poděděném po zmizelém otci. Publikum i porotci byli tímto pankově krvavěpohádkovohororovým představením pobaveni, ocenili i hudební složku představení, o niž se postaral F. Babušík, T. Zachara a také bývalý gymnazista Jiří Růžička. DeMentosky byly tedy vyslány do národního kola studentského divadla, jež se uskuteční na konci června v Ústí nad Orlicí.

Darebáci (pod pedag.vedením A. Pokorné), mezi nimiž jsou gymnazisté (ti nejmladší J), ale i děti z Hlávkovy, Okružní a Kamenné školy, se o týden později než jejich starší divadelní kolegové vypravili do Dobřan. Jednalo se též o krajské kolo (opět pro soubory z Plzeňského a Karlovarského kraje), tentokrát ovšem šlo o dětské divadlo. Anička Perglerová, Nikolka Paprsková, Áďa Pokorná, Verča Jeníčková, Helča a Anička Janouschovy, Viky Ivančovová, Anička a Honzík Plichtovi, Matyáš Velas, Hanička Šibalová, Martínek Kulhavý, Nelka Effenbergerová zde předvedli své představení O líné babičce, jež vypráví o plnění snů, o babičkách milujících dobrodružství (místo hlídání vnoučat a pečení bábovek), o naplnění lidského života. Představení se jim velice povedlo, okouzlili diváky i hodnotící porotu a postoupili také do národního kola, jež se odehraje počátkem posledního měsíce školního roku ve Svitavách. Poděkování patří dětem, ale i jejich maminkám, které s námi v Dobřanech pobyly.

19. – 20. dubna 2016 se v ZUŠ A. Dvořáka v Karlových Varech konalo krajské kolo Dětské scény – recitační části. V první kategorii reprezentovala ašskou ZUŠku Linda Bucharová /ped. vedení P. Hošková/, která se s básničkou „Žirafa u fotografa“ umístila na 2. místě! Ve středu se do několikahodinového recitačního maratónu zapojili Václav Ponikelský a gymnazista František Žoha /oba pod ped.vedením P. Hoškové/. Vašek s textem od Ivana Magora Jirouse

„Večer před svatým Janem“ a Fanda s povídkou Miloše Macourka Ostrov pro šest tisíc budíků postoupili do druhého kola. Přednesli další texty – Vašek: Jak oženit tatínka, Fanda: O chystaném rozhovoru s rakem. Porota ocenila v kvalitní konkurenci výkony Vaška Ponikelského čestným uznáním, Fanda Žoha byl vybrán s další recitátorkou do celostátního kola, které se koná 10. – 12. června ve Svitavách.

Oběma souborům a všem recitátorům moc gratulujeme a štěstím se tetelíme. Přejeme jim příjemné zážitky z celostátních kol divadelních klání.

Anna Pokorná a Pavla Hošková, ZUŠ R.Schumanna


DIVADELNÍ SOUBOR DE MENTOSKY POD PED. VEDENÍM ANNY POKORNÉ POSTOUPIL DO NÁRODNÍHO KOLA SOUTĚŽE STUDENTSKÉHO DIVADLA DO ÚSTÍ NAD ORLICÍ Z KRAJSKÉ PŘEHLÍDKY „NA HRANĚ“ V PLZNI! PŘEDSTAVENÍ SE JMENUJE „LIDOŽROUTEK“.

 

GRATULUJEME

dementosky


žáci LDO/soubor Rytíři a víly zahráli na akci Divadelní double představení Pachatelé dobrých skutků 10.10.2015.

vily2015_01 vily2015_02

vily2015_03 vily2015_04


S premiérou představení Zeleninová pohádka se zúčastnil soubor Midiliďky krajského kola Dětské scény v Dobřanech 25.-26. dubna 2015

midilidky-na-tartasu-2015


„Žonglérská dílna“ /lektorka E. Failová

zongl2015


Na Ašské noci 14. února 2015 vystoupil soubor Midiliďky v Cihellně na vernisáži výstavy fotografií Lomo challange s variací na téma znamení zvěrokruhu…

midilidky-zz-web


Divadelní soubor PiŠkvorky ze ZUŠky vystoupily v Praze

 

V sobotu 13. září jsme se souborem PiŠkvorky při ašské ZUŠce vyrazili na festival Buchty a loutky dětem, který se koná na zahradě Kinských na Smíchově. Soubor Buchty a loutky účinkuje každý rok na Ašlerkách, kde jeho členové letos v červnu viděli naše představení Tučňáci koláč nesvedou a pozvali nás na zmíněnou akci. Rozhodli jsem se cestovat hromadnou dopravou, což bylo se všemi kostýmy /včetně kartonového vysavače/ lehce dobrodužné a také zájem spolucestujících vzbuzující…

Hráli jsme až v 17:00 hod, takže jsme měli čas vyzkoušet vtipně pojaté dílničky, zajezdit si na koloběžkách a hlavně shlédnout většinou loutková představení našich profesionálních kolegů. Nad Prahou i nad festivalem se snášela hrozba deště, ale nakonec lehce sprchlo jen při našem představení. Diváci však zůstali, takže věříme, že se jim náš poněkud bláznivý kousek líbil. Budeme se těšit zase na Buchťáky v Aši…

Pavla Hošková

Na fotce: Míla Sládečková, Aneta Tesařová, Lili Škarková, Káťa Barnová, Bára Blaženková, Sára Kločáková, Fanda Žoha, Vašek Ponikelský, Matěj Uhman. fotí Marcela Švecová

tucnaci-v-praze


Divadelní soubory PiŠkvorky a Midiliďky ze ZUŠky v Německu uspěly
19. října 2013 jsme vyrazili na divadelní festival Herbspektakel do německého města Eibenstocku. Akci pořádá Wolfram Chris s jeho ženou, divadelní přátelé, s nimiž spolupracujeme téměř deset let. Na místo jsme dorazili akorát včas – čekala nás snídaně v nově vybudovanném  „kulturzentru“ na náměstí. Poté jsme měli  prostor na zkoušku přímo v divadle, což se nám před premiérami dvou představení opravdu hodilo. Během necelého měsíce a půl oba soubory připravily nová představení komedie dell´arte s maskami a se vším, co k tomuto renesančně-baroknímu žánru patří. Snažili jsme se, aby i pro něměckého diváka byl příběh pochopitelný a soustředili jsme se na pohybovou stránku. Po obědě jsme se rozdělili na dvě skupiny – část ašských divadelníků se zúčastnila pantomimické dílny, část dívek měla možnost zažít jízdu na koni v místní nové luxusní jízdárně. V 16:00 přišel náš čas – jako první se předvedly Piškvorky s „Love a antilove“, pak navázaly Midiliďky s kusem „Letter – dopis – La Briefa“. Záměrně neumětelská italská angličtina slavila úspěch, stejně jako gagy a kontakt s publikem. Viděli jsme ještě představení souboru z Plavna a po krátké fire show jsme se z německých Erzgebirge vraceli domů. V neděli nás potěšil telefonát od Wolframa – porota nám udělila cenu za nejlepší soubor a odměnu 50,- EU. Čeká nás opravdu vydatná a zasloužená o slava. Děkuji skvělému doprovodu Marcele Švecové.
Pavla Hošková


Poetičtí Ašáci se v Mariánských Lázních neztratili

 

Ve středu, 20. března, se v mariánskolázeňské základní umělecké škole konalo okresní kolo recitační soutěže nazvané „Dětská scéna“. Tohoto klání se zúčastnili i úspěšní recitátoři, kteří prošli městským kolem v Aši, a rozhodně se dá říci, že jejich vystoupení byla skvělá.

Chebští herci sedící v porotě ocenili vystoupení Dominika Kováče z dramatického oboru ašské Základní umělecké školy R.Schumanna, jenž v kategorii druháčků a třeťáčků zvítězil a postoupil do krajského kola. Bez ocenění z Mariánských Lázní ovšem neodjela ani Šárka Kokořová, taktéž z dramatického oboru ašské ZUŠ, která za své vystoupení získala od porotců zvláštní ocenění. Oběma soutěžícím patří velká gratulace.

Anna Pokorná


Škytafky, DeMentosky a Darebáci

 

Divadelní soubor Škytafky existující pod mávajícími křídly ašské Základní umělecké školy R. Schumanna Aš se  na počátku jara zúčastnil dvou soutěžních klání.  Mimosoutěžně odehrál své nové představení Pětkrát člověk muž v  krajském kole divadelní přehlídky základních uměleckých škol v Ostrově a získal zde Ocenění za mimořádnou práci se slovem ve tmě. Proč ve tmě? Představení Pětkrát člověk muž totiž vychází z původní experimentální rozhlasové hry Ernsta Jandla a odehr ává se tedy celé potmě. Rozhlasovou hrou v pravém slova smyslu však není, protože diváci zažijí o něco více, než by jim bylo umožněno při pouhém poslechu rádia.  

V polovině dubna Škytafky ve složení Sára Erbanová, Dominik Čech, Jakub Jurák, David Nushart, Ivana Šetmaňuková společně s výbornými hudebníky Filipem Babušíkem a Jiřím Růžičkou odkvačily na studentskou divadelní soutěž Na hraně – Plasy O13, odkud s výše zmíněným titulem postoupily do národního kola. Výsledek jejich punkově energetického, nevšedního a zároveň zodpovědného divadelního snažení a  práce s textem mohli zhlédnout (i když se to tak jen říká, protože pravděpodobně nebylo nic vidětJ) návštěvníci letošních Ašlerek, které se odehrály od 19. do 21. června v „AXU“ a přilehlém okolí.

Konec června patřil národnímu kolu studentského divadla, Škytafky se opět se svým černým kusem zúčastnily a výsledkem jejich účasti byla nabídka  ARTAMY zahrát toto představení na říjnovém setkání středoškolských divadel v Bechyni a také nabídka dramaturga Radvana Pácla uvedené představení odehrát v příštím roce v pražském Činoherním klubu.

Soubor DeMentosky, společně s výše zmíněnými Škytafkami, zahrál pantomimické představení Církus na maturitním plesu Gymnázia a SOŠ Aš, v létě se s dvěma představeními (Je libo zákuseček a Reál ve sklepě) zúčastnil divadelně-hudebního festivalu Ašlerky, s jedním z těchto divadelních kousků se v říjnu zúčastní česko-německého divadelního setkání v Eibenstocku.

Nejmladší soubor Darebáci, složený z dětí 1.-3. tříd, odehrál představení Loupežníci na Aprílovém koncertu ZUŠ, autorský divadelní kus Jirka, babka a zázračná medicína na festivalu Ašlerky. Děti z tohoto souboru se také zúčastnily recitační soutěže, Dominik Kováč postoupil až do krajského kola, které se konalo v dubnu v Karlových Varech.

ANNA POKORNÁ