Cvičení VO

Multimediální tvorba

Domácí úlohy a cvičení naleznete na webu multimedialnitvorba.com


Informace pro malé výtvarníky z Pastelky a Barviček pro období od 5.10. 2020

S oběma skupinami dětí jsme ve spojení přes WhatsApp, kam každý týden zadávám téma pro tvoření i s motivačními nápady, fotografiemi a obrázky. Dítka si opět jako na jaře svá díla ukládají pro následné vystavování. Přeji nám všem, abychom mohli co nejdříve společně „výtvarkovat“ v naší ZUŠ. Eva Kulhavá


Výtvarná tvorba

Hotové obrázky naleznete nově na stránce: http://zusas.cz/domaci-prace-vytvarneho-oboru/


Úkol č. 16 na týden od 22.2. do 28.2. pro starší žáky a studenty (2., 5., a 8. skupina)

Milí žáci a studenti Výtvarné tvorby,
minulý týden jsem vám všem nabídla další příděl keramické hlíny. Někteří toho využili a někteří mi odpověděli, že jim hlína ještě zbyla z minulého tvoření. Předpokládám tedy, že máte všichni materiál na vytváření z keramiky. Pokud by měl přeci jenom někdo ještě zájem, kontaktujte mne. Prostřednictvím e-mailu jsem všem poslala několik nápadů na keramické tvoření, doufám, že si vyberou mladší žáci i zdatnější keramici, holky i kluci, každý podle svých možností, schopností, nálady a šikovnosti. Samozřejmě, že se zobrazených výtvorů nemusíte držet a klidně si vytvořte něco úplně svého, originálního. Budu moc ráda, když mi zase své výrobky nafotíte a pošlete (e-mail, WhatsApp). Nabízím vám zase on-line výuku ve čtvrtek 25.2. od 18.00, kterou tentokrát věnujeme keramice.
Připomínám to, na co někdy při práci s keramikou zapomínáte: Každý výrobek (i ten nejmenší) musíte podepsat (křestní jmého + číslo skupiny, např. Jenni2, Anna5, Matěj8, apod., někdy stačí jen monogram JN2, AŽ5, MK8 apod.), podpis vyryjte do ještě vlhkého výrobku zespodu špendlíkem, párátkem, ostrou tužkou apod. Dále si včas připravte šlikr, nejlépe den předem, a když lepíme dva kousky k sobě, nezapomeňte styčné plochy nejprve rozškrábat. Pokud vyrábíte větší výrobek, musí být vevnitř dutý, zespodu ho vydlabejte nebo alespoň propíchněte silným štětcem, jinak v peci udělá bum!:-) Hlínu před vyráběním důkladně zpracujte, promačkejte, abychom z ní vytlačily všechny vzduchové bublinky uvnitř uvězněné, které by nám právě způsobily to nechtěné bum! Pokud výrobek nedokončíte ihned a potřebujete pokračovat třeba další den, stačí ho opatrně zabalit do igelitu. Když vám hlína vyschne, ztvrdne, zabalte ji do vlhkého hadru a pak do igelitu a nechte pár dní odležet, bude zase jako čerstvá.
Domluvíme se pak na tom, jakým způsobem si od vás hotové výrobky vyzvednu, abych vám je vypálila a co nejdříve vám mohly doma dělat parádu. Suché výrobky naskládejte opatrně do krabice a vycpěte kolem zmuchlanými novinami, ubrousky apod., nesmí se nic ulomit, protože to již nelze na suchý výrobek přilepit.

Ve volném čase pracujte průběžně na dlouhodobém úkolu: Bludiště.

Přeji vám pozitivní myšlení a hodně zajímavých nápadů.

Vaše Rozárka

 

Úkol č. 16 na týden od 22.2. do 28.2. pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupina)

Milé děti a žáci Přípravné výtvarné výchovy a Výtvarné tvorby,
on-line tvoření beránka (ovečky) z keramické hlíny minulý týden se setkalo s velkým ohlasem, proto jsem se rozhodla, že i tento týden budeme ještě vyrábět z keramiky. Můžete si opět vybrat některý z nápadů a námětů, které jsem vám poslala v úkolu č. 15, nebo si úplně sami vymyslet něco originálního.
Každopádně vás srdečně zvu na on-line výuku ve středu 24.2. od 18.00 nebo v pátek 26.2. od 15.30, kde budeme tvořit keramickou velikonoční (jarní) dekoraci. Domluvíme se pak na tom, jakým způsobem si od vás hotové výrobky vyzvednu, abych vám je vypálila a co nejdříve vám mohly doma dělat parádu. Suché výrobky naskládejte opatrně do krabice a vycpěte kolem zmuchlanými novinami, ubrousky apod., nesmí se nic ulomit, protože to již nelze na suchý výrobek přilepit. Kdo potřebuje hlínu, byl hodně pracovitý a zásoby hlíny již vyčerpal, nebo si ještě hlínu vůbec nevyzvednul, tak mne prosím kontaktujte individuálně (e-mail, mobil, WhatsApp) a domluvíme se.
Připomínám to, na co někdy při práci s keramikou zapomínáte: Každý výrobek (i ten nejmenší) musíte podepsat (křestní jmého + číslo skupiny, např. Táda3, Míša7, Amí4, Edita1 apod.), podpis vyryjte do ještě vlhkého výrobku zespodu špendlíkem, párátkem, ostrou tužkou apod. Dále si včas připravte šlikr, nejlépe den předem, a když lepíme dva kousky k sobě, nezapomeňte styčné plochy nejprve rozškrábat. Pokud vyrábíte větší výrobek, musí být vevnitř dutý, zespodu ho vydlabejte nebo alespoň propíchněte silným štětcem, jinak v peci udělá bum!:-) Hlínu před vyráběním důkladně zpracujte, promačkejte, abychom z ní vytlačily všechny vzduchové bublinky uvnitř uvězněné, které by nám právě způsobily to nechtěné bum! Když vám hlína vyschne, ztvrdne, zabalte ji do vlhkého hadru a pak do igelitu a nechte pár dní odležet, bude zase jako čerstvá.
Přeji vám pozitivní myšlení a hodně zajímavých nápadů.
Vaše Rozárka

Milé děti a žáci Výtvarného oboru,
posílám vám nabídku na on-line výtvarnou dílnu přes Google meet pod vedením výtvarnice MgA. Kristiny Brůnové, kterou pro vás zprostředkovala naše škola. Kurz se bude konat ve čtvrtek 11.3. od 17.00, odkaz bych vám zase poslala předem. Protože je vás hodně a kapacita kurzu je omezena zhruba 20 žáky, žádám ty, kdo budou mít vážný zájem, aby mi to co nejdříve oznámili a tím si zajistili místo.
 
Co budete vyrábět?
Věnec ze stránek staré knihy s motýly (viz foto v příloze)
Pomůcky, které musíte mít připraveny předem:
drát – asi 120 cm drátu silného 2-3 mm, z něho si připravte kruh o průměru asi 20 – 25 cm zakončený očkem na zavěšení
listy ze staré knihy – předem vytrhané stránky ze staré knihy, které mají na výšku nejméně 25 cm ( lze nahradit listy z časopisu nebo letáky)
motýlci – pošlu vám je dodatečně e-mailem, vy si je musíte vytisknout a vystřihnout
tavná pistole nebo lepidlo Hercules
knoflíky na záda motýlků – malé průhledné nebo perleťové, bílé, nitěné apod.
vázací drátek – dá se koupit v květinářství, v železářství apod. (bude ho potřeba asi 1 – 2 m)
nůžky
Zdravím vás a v případě dotazů mne kdykoliv kontaktujte. Rozárka:-)

 


Úkol č. 15 na týden od 15.2. do 21.2. pro starší žáky a studenty (2., 5., a 8. skupina)

Milí žáci a studenti Výtvarné tvorby,
minulý týden jsem vás seznámila se zadáním on-line výtvarné přehlídky 2021 na téma: Bludiště. Posílali jste mi své návrhy, nápady, skici a náčrtky, o kterých jsme spolu diskutovali. Děkuji za hojnou účast na minulé on-line výuce, kde jste projevili velkou aktivitu a kreativní myšlení. Doufám, že jste se v daném tématu již trochu zorientovali a můžeme přistoupit k samotné realizaci. Připomínám, že formát a technika provedení výkresu je úplně na vás. Pokud se chcete inspirovat pracemi žáků a studentů z jiných škol a měst, klikněte na odkaz uvedený na konci plakátu, který jsem vám v příloze posílala už minule (www.cimtacara.cz). Najdete tam pro srovnání svou kategorii, která vychází z vašeho věku a druhu školy, za kterou obrázek posíláte (v našem případě soutěžíme za ZUŠ). Určitě vám zase pomůže on-line výuka ve čtvrtek 18.2. od 18.00, kde vaše práce opět probereme a společně posoudíme. Těším se na vás a přeji vám mnoho skvělých originálních nápadů.
Vaše Rozárka

 

Úkol č. 15 na týden od 15.2. do 21.2. pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupina)

Milé děti a žáci Přípravné výtvarné výchovy a Výtvarné tvorby,
minulý týden jsem vám všem nabídla další příděl keramické hlíny. Někteří toho využili a někteří mi odpověděli, že jim hlína ještě zbyla z minulého tvoření. Předpokládám tedy, že máte všichni materiál na vytváření z keramiky. Pokud by měl přeci jenom někdo ještě zájem, kontaktujte mne. Všem jsem poslala e-mailem několik nápadů na keramické tvoření, doufám, že si vyberou menší děti i zdatnější keramici, každý podle svých schopností a šikovnosti. Samozřejmě, že se zobrazených výtvorů nemusíte držet a klidně si vytvořte něco úplně svého, originálního. Budu moc ráda, když mi zase své výrobky nafotíte a pošlete (e-mail, WhatsApp). Kdybyste si přeci jenom nevěděli rady, nabízím on-line výuku ve středu 17.2. od 18.00 a pak v pátek 19.2. od 15.30, kterou tentokrát věnujeme keramice.

Vaše Rozárka

 
 

Milí žáci a studenti Výtvarné tvorby,
začíná nám nový týden, druhý týden 2. pololetí, a to je čas pro zadání dalšího úkolu. Musím vás moc pochválit za vaši svědomitou a pečlivou práci při stále trvajícím distančním způsobu výuky, za včasné odevzdávání (resp. posílání) hotových úkolů, které potom můžete najít na webových stránkách výtvarného oboru. Až všechny ty obrázky přinesete osobně do školy, uděláme z nich zase výstavu ve vestibulu a dalších prostorách naší krásné školy. Také vás chválím za opravdu hojnou účast na on-line hodinách vždy ve čtvrtek od 18.00 a za skvělou spolupráci. Jste úžasní a mám velkou radost, že jste zůstali „výtvarce na dálku“ věrní i v této pro nás všechny těžké době.
Ti, co ještě úkoly č. 12 a 13 z nějakého důvodu neodeslali, tak to prosím co nejdříve udělejte.
Dále vám nabízím další dodání keramické hlíny, ze které můžete v pohodlí domova opět něco pěkného vyrobit. Kdo má o ni zájem, kontaktujte mne prostřednictvím e-mailu, mobilu nebo WhatsAppu a domluvíme se individuálně na čase a způsobu předání.
Přeji mnoho originálních nápadů a hlavně chuti výtvarně tvořit a odreagovat se od všedních každodenních povinností.
Vaše Rozárka:-)

Úkol č. 14 na týden od 8.2. do 14.2. pro starší žáky a studenty (2., 5., a 8. skupina)

Zadání dalšího úkolu naleznete v Příloze. Bude to práce dlouhodobější, soutěžní, na které budeme pracovat průběžně s ostatními úkoly. Pro vás z toho vyplývá si informaci z Přílohy pozorně přečíst a tento týden si to pořádně promyslet a případně si připravit několik nápadů, náčrtků, skic, fotodokumentace apod. Na on-line hodině ve čtvrtek 11.2. od 18.00 pak tento úkol spolu podrobně probereme, případně společně posoudíme vaše nápady. Těším se na vás.

Vaše Rozárka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milé děti a žáci Přípravné výtvarné výchovy a Výtvarné tvorby,

zdravím vás na začátku druhého týdne 2. pololetí. Hotový úkol č. 13 tentokrát odevzdalo (odeslalo) jen 6 dětí, tak jsem se rozhodla, že vám dám ještě čas na jeho dokončení. Ti, kteří mají úkol již hotový a zapomněli ho jen poslat, tak prosím o vyfotografování a odeslání nejlépe na moji e-mailovou adresu. Na on-line výuce, která se uskutečnila opět ve středu a v pátek, byla také slabá účast, přitom máte možnost společně pod mým vedením zadaný úkol vytvořit a na chvíli se vzájemně vidět (i když jen „naplacato“:-)). Téma Srdce se nám tento týden bude hodit dvojnásob, protože týden končí svátkem sv. Valentýna, takže můžete obrázek využít jako valentýnské přáníčko třeba pro maminku, tatínka, babičku, dědu, tetu, kamarádku (kamaráda) apod. Opět vás srdečně zvu na on-line výuku ve středu 10.2. od 18.00 a pak ještě v pátek 12.2. od 15.30, na které můžeme společně sdrdíčko dokončit a proměnit ho v přáníčko. Moc se na vás budu těšit, tak se nezapomeňte přihlásit. Odkaz zase pošlu e-mailem asi 5 minut před tím.
Zdravím vás, opatrujte se a ať vám výtvarné tvoření přináší radost a uvolnění.
Vaše Rozárka:-)
 
Teď už jen malé připomenutí úkolu č. 13. Doufám, že 1. část jste všichni splnili (nakreslení velkého srdce nebo rovnou dvou srdcí podle šablony, otisky roličky černou barvou a důkladné zaschnutí). Takže můžeme přejít ke 2. části: vybarvování jednotlivých políček.
 

Úkol č. 14 na týden od 8.2. do 14.2. pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupina)

Téma: Srdce – otisky roličky (dokončení), výroba Valentýnského přáníčka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kolečka a další políčka, která vznikla jejich překrytím, teď můžeme vybarvit teplými nebo studenými barvami. Na vybarvování použijte buď hustší vodové barvy (kulatý štětec) nebo řidší temperové barvy (plochý štětec). Starší děti mohou vybarvit jedno srdce tzv. teplými barvami (žlutá, oranžová, červená a jejich odstíny) a druhé tzv. studenými barvami (zelená, modrá, fialová a jejich odstíny). Menší děti mohou klidně vytvořit jen jedno srdce a na to použít barvy podle libosti, ty, které se vám líbí.
 
3. část: Valentýnské přáníčko, které můžeme ze srdíčka vyrobit hned dvěma způsoby.
1. Jednodušší způsob: Bílou čtvrtku, která vám zbyla kolem srdíčka, můžete rovnou doplnit o text, básničku, obrázek apod. Využijte klidně i zadní stranu výkresu.
2. Pracnější způsob: Srdíčko vystřihněte (tím zároveň začistíte místa, která jste kolečky přetáhli), nalepte na velkou přehnutou čtvrtku (A3) nebo silnější barevný papír. Rozevřete a můžete vesele psát a kreslit. Prostoru na zaplnění máte dostatek. Šikovnější děti mohou přáníčko doplnit třeba třpytkami, vystřiženými obrázky z barevných papírů, nalepením různých ozdob, mašliček, knoflíčků, bambulek… (podobně, jak jsme zdobili sněhuláka v úkolu č.10).
 
Text do přáníčka (Pár nápadů pro inspiraci):
Valentýn je krásný čas,
slyšíš svého srdce hlas.
Spokojeně bije,
protože pro to tvé žije.
Krásného Valentýna, maminko (babičko…)!
 
Krásně se mi dýchá,
celý svět voní růžemi.
Láska mé srdce hřeje
a život je ráj na Zemi.
To vše díky tobě, maminko,
chci potěšit tě aspoň malinko.
 
Dnes, když Valentýna máme,
když od narození se známe,
chci ti říct, maminko má,
že jsi ta jediná,
co v mém srdci místo má.
 
Po paprscích sluníčka
posílám svá srdíčka,
v tomu i pár hubiček
donese ti měsíček.
Po hvězdičkách splním
všechna přání tvoje,
protože tě mám moc rád/a,
ty maminko moje.
 
A nezapomeňte se podepsat!
Zdraví Rozárka:-)

Milé děti, žáci a studenti Výtvarné tvorby,

uzavřeli jsme 1. pololetí, všichni jste elektronicky obdrželi výpis z pololetního vysvědčení. Děkuji všem, kteří v této nelehké době vytrvali, přistupovali zodpovědně k distanční výuce, snažili se plnit zadané úkoly, své výtvory mi posílali e-mailem nebo přes WhatsApp a zúčastňovali se on-line hodin. Velké díky také patří rodičům a mnohdy i sourozencům menších dětí, kteří se zadanými úkoly ochotně pomáhali. Vaše snaha a aktivita mne nesmírně nabíjí energií a dává mi skvělý pocit, že to všechno má velký smysl. Vím, že to nemáte snadné a vaše škola vás hojně zásobuje prací a úkoly. Od zítřka vstupujeme do druhého poločasu tohoto komplikovaného školního roku a všechny známky, pochvaly a hodnocení už se budou počítat na 2. pololetí. Věřím, že vydržíte a zůstanete věrni naší škole a výtvarce. Vše společně určitě zvládneme a budeme doufat, že se brzy uvidíme v učebně „naživo“ a vynahradíme si to.

Vaše Rozárka:-)

Úkol č. 13 na týden od 1.2. do 7.2. pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupina)

Téma: Srdce – otisky roličky
Pomůcky: kreslicí karton A4 2 ks, kancelářský papír, tužka, nůžky, silnější černý permanentní fix, černá akrylová nebo vodová nebo temperová barva + odpovídající štětec, tácek nebo talířek, rolička od toaletního papíru, vodové barvy nebo pastelky

Postup:

Na kancelářský papír na výšku si nakreslíme tužkou velké srdce. Menším dětem jistě pomohou rodiče nebo starší sourozenci. Šablonu vystřihneme a tužkou obkreslíme na obě čtvrtky. Obrysy obtáhneme permanentním fixem.

Šablona:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na tácek nebo talířek rozetřeme rovnoměrnou vrstvu černé akrylové barvy. Pokud nemáme akrylovou barvu, ale např. temperu nebo vodovky, je možné ji rozmíchat s tekutým lepidlem Herkules (potom nepřidáváme vodu!). Barva se po zaschnutí nerozmazává. Pokud nemáme tuto možnost, raději potom kolečka vybarvíme pastelkami.
Jeden konec roličky namočíme do barvy a tiskneme kolečka, tak, aby se navzájem protínaly, ale nepřesahovaly přes okraj srdce. Takto zaplníme otisky celou plochu obou srdcí.
 
 
 
 
 
 
 
 
Černou barvu necháme uschnout. Jednotlivé dílky srdce vybarvíme vodovkami (pastelkami) v různých odstínech barev. Snažte se, aby místa, kde se kolečka protínají, byla vybarvena jinou barvou.
 
 
 
 
 
 
 
 
Kolečka můžeme vybarvit teplými nebo studenými barvami. Starší děti mohou vybarvit jedno srdce tzv. teplými barvami (žlutá, oranžová, červená a jejich odstíny) a druhé tzv. studenými barvami (zelená, modrá, fialová a jejich odstíny).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Menší děti mohou vytvořit klidně jen jedno srdce a na to použít barvy, jaké se jim líbí.
 
Tentokrát je úkol trochu náročnější, proto opět nabízím on-line výuku ve středu 3.2. od 18.00 a v pátek 5.2. od 15.30. Kdo to zvládne sám, nezapomeňte poslat fotodokumentaci, budu se moc těšit na vaše výtvory.
Přeji vám pevnou ruku, plno skvělých nápadů a hodně zábavy při tvoření.
Vaše Rozárka
 
 

Úkol č.13 na týden od 1.2. do 7.2. pro starší žáky a studenty (2., 5. a 8.  skupina)

Téma:  Vlastní kubistický obrázek
Pomůcky: stejné jako u úkolu č.12, tedy: kreslicí karton 21 x 21 cm (pokud jste 12. úkol tvořili na jiný formát a druh papíru, použijte to teď stejně, protože ty dva obrázky budou tvořit dvojici), tužka, pravítko, silný permanentní fix , vodové, temperové nebo akrylové barvy + štětec (nebo pastelky, barevné fixy…)
 
Postup:
V minulém úkolu jste se seznámili se základními pravidly kubismu. Vytvořili jste kubistickou tvář. Teď se pokusíme nakreslit/namalovat jiný kubistický obrázek, tak, aby k sobě ty dva pasovaly. Snažte se tedy zachovat svůj styl kresby, techniky a barevnosti. Tentokrát se pokusíme zobrazit např. nějaký předmět (třeba hudební nástroj, vázu, nábytek apod.), zátiší (skupinu předmětů), celou postavu, zvíře, krajinu, skupinu domů atd. Nechám to na vás. Důležité je, abyste dodrželi zásady, že obraz se musí skládat z geometrických obrazců a pokusili se o pohled z různých úhlů. Klidně použijte pravítko, kružítko, křivítko aj. pomůcky, a to i při vytahování fixem. Přeji vám pevnou ruku, plno skvělých nápadů a hodně zábavy při tvoření.
Tentokrát je úkol trochu náročnější, proto opět nabízím čtvrteční on-line výuku 4.2. od 18.00. Kdo to zvládne sám, nezapomeňte poslat fotodokumentaci, budu se moc těšit na vaše výtvory.
Pro inspiraci doporučuji si na internetu zadat Kubismus a prohlédnout si některá slavná a známá kubistická díla.
Zdravím vás všechny, tvořte a opatrujte se.
Vaše Rozárka

Úkol č.12 na týden od 25.1. do 31.1. pro starší žáky a studenty (2., 5. a 8.  skupina)

Téma:  Abstraktní (kubistický) obličej

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Kubismus je umělecké hnutí přelomu 19. a 20. století, které pojímá výtvarné umění revolučním způsobem. Princip kubismu spočívá v tom, že předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně. Zobrazovaný předmět byl rozkládán až na nejjednodušší geometrické tvary (především krychle, latinsky cubus, proto kubismus), které byly pak pomocí fantazie skládány do obrazu. Zobrazené předměty proto působí dojmem, že jsou deformované a objevují se zároveň z několika pohledů. Další informace najdeš na internetu.

Zodpověz otázky:

1. Ve kterých oborech, kromě malířství, se ještě kubismus projevil?

2. Uveď některé světoznámé představitele kubismu.

3. Jaké znáš české kubistické umělce?

Pomůcky: kreslicí karton 21 x 21 cm, tužka, pravítko, silný permanentní fix , vodové, temperové nebo akrylové barvy + štětec
 
Postup:
Jak nakreslit abstraktní kubistický obličej? S těmito pokyny je to snadné.
Přibližně u středu papíru narýsujeme dvě svislé různoběžky → nos. V dalším kroku nakreslíme dvě velké oči. Nakreslíme  dvě zakřivené čáry → vnější obrys oka. Šířka oka sahá od okraje papíru až k nosu. Oči nakreslíme v různé výšce.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nad každým okem narýsujeme vodorovnou čáru. Dokreslíme řasy. Do obrysu oka dokreslíme další dva oblouky (zornice, duhovka). Plochu rozdělíme s několika svislými nebo vodorovnými čarami, můžeme přidat i čtvrtkruh apod.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Před vybarvením obtáhneme všechny čáry černým permanentním (lihovým) fixem.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Začneme vybarvovat. U oka použijeme barvy běžné pro duhovku (modrá, zelená, hnědá …). Ostatní barvy vybíráme dle fantazie.
 
 
 
 
 
 

Přeji mnoho úspěchů, pevnou ruku a hodně zábavy při tvoření. Rozárka

 

Úkol č. 12 na týden od 25. 1. do 31.1. pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupina)

Téma: Co kdyby…???
 
 
 
 
 
 
         Co kdyby sloni žili v oceánu?                 Co kdyby velryby žily na stromech?
 
Pomůcky: bílá čtvrtka (kreslicí karton) libovolného formátu, tužka, guma, černý tenký fix (lihový popisovač) pro případné zvýraznění kresby, libovolné pomůcky na vybarvení (pastelky, fixy, vodové nebo temperové barvy apod.)

Postup:

Vyber si ze seznamu „Co kdyby…??“ situaci, která tě zaujala, nebo si klidně vymysli svoji vlastní.
Nakresli obrázek, který bude ukazovat, jak by život vypadal po takové bláznivé změně. Obrázek si nejprve načrtněte tužkou a až budete spokojeni, obrázek vybarvěte. Zezadu se podepište a popište také situaci, kterou jste si vybrali (předškoláčkům jistě pomohou rodiče nebo starší sourozenec).

Přeji mnoho nápadů a zábavy při tvorbě. Rozárka:-)

Co kdyby ……. ??
pršely z nebe boty?
všichni vypadali stejně?
zvířata měla člověka jako mazlíčka?
vaším sousedem byl drak?
krávy mohly létat?
každý žil na svém vlastním ostrově?
oceány byly z čokolády?
neexistovala gravitace?
nic se nemohlo vyhodit?
umělecká díla ožila?
v autoškole vyučovali mimozemšťané?
jste mohli chodit po stropě?
jste bydleli v ptačí budce?
hmyz byl velký jako pes?
jste měli ruce místo nohou a nohy místo rukou?
všechno bylo v odstínech modré?
deštníky by se nosily obráceně?
jste uklízeli svůj pokojíček jen jednou v roce?
váš dům neměl dveře?
se objevili andělé, kteří vám budou pomáhat při domácích pracích a úkolech? 
jste bydleli společně se 100 kočkami?
jste se probudili jako Harry Potter?
psi měli křídla a peří?
velryby žily v lese (na stromech)?
sloni žili v oceánu (na vlnách)?
stromy a jiné rostliny mohly chodit a mluvit?
jste přiletěli do školy na létajícím kole?
vaše třída byla pod vodou?
vám narostl velký nos pokaždé, když zalžete?
váš pokojíček byl na stromě?
na keřích rostly bonbóny?
na stromech rostly peníze?

atd…


Úkol č. 11 na týden od 18. 1. do 24.1. pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupina)

Milé děti a žáci Přípravné výtvarné výchovy a Výtvarné tvorby,
zdravím vás všechny opět další týden, který se stále ještě nese v duchu distanční výuky, tedy na dálku, z domova. Úkol č. 10 byl trochu těžší a náročnější na materiál i váš čas. Také chápu, že máte teď ve škole napilno, pomalu končí 1. pololetí a uzavírá se klasifikace. Snad proto mi přišlo málo hotových Sněhuláků kombinovanou technikou. Rozhodla jsem se proto, že úkol č. 11 bude spočívat v dokončení toho parádivého pana Sněhuláka nebo paní Sněhulákové… Kdo bude mít zájem, můžeme ho vyrobit společně na on-line výuce, která se uskuteční tradičně ve středu 20.1. od 18.00 a pak ještě v pátek 22.1. od 15.30. Zase vám pošlu odkaz 5 minut před začátkem. Akorát bude nutné, abyste měli připravené pozadí sněhuláka (temperami nebo vodovkami na A3 nebo A4), abychom mohli hned začít s výrobou a lepením dalších částí obrázku a nemuseli čekat, než to uschne. Také si připravte bílý papír, tužku, nůžky, kružítko nebo různě velké talířky, kelímky apod., modrou pastelku, lepidlo a všechny možné materiály na dozdobení sněhuláka (různé barevné a vzorované papíry, knoflíky, bambulky, zbytky bavlnek, vlny nebo lýka, různé větvičky, koření apod., prostě, co kde najdete). Kdo máte úkol č.10 již hotový a jen jste mi ho zapomněli poslat, tak to ještě udělejte a prosím na moji e-mailovou adresu (rozarka.as@seznam.cz). Jestliže máte sněhuláka hotového a odeslaného, klidně si ve volném čase můžete vytvořit, co vás napadne, tyto práce řadím mezi Úkoly navíc a také za ně dostáváte jedničky.

Zdravím vás a moc se vás těším. Vaše Rozárka

Úkol č. 11 na týden od 18. 1. do 24.1. pro starší žáky a stutenty (2., 5. a 8. skupina)

Milí žáci a studenti Výtvarné tvorby I. a II. st.,
opět nadešel nový týden a my pokračujeme v distanční formě vyučování. Úkol č. 10 (Oválnou zimní krajinu) mi zatím poslala jen malá část z vás. Vysvětluji si to tím, že máte teď ve škole plno práce a blíží se pololetní klasifikace. Nebudu vám tedy zadávat další nový úkol, ale dokončíme ten z minulého týdne. Kdo bude mít zájem, můžeme ho společně vytvořit na on-line výuce, která se uskuteční tradičně ve čtvrtek 21.1. od 18.00. Pomohu vám s vypracováním, zadání bylo tentokrát trochu komplikovanější. Připravte si tedy černý a bílý papír, tužku, nůžky, pár kancelářských sponek (nebo něco jiného, čím lze k sobě připevnit dva papíry)a bílou pastelku. Zase vám pošlu odkaz 5 minut před začátkem. Kdo máte úkol č.10 již hotový a jen jste mi ho zapomněli poslat, tak to ještě udělejte a prosím na moji e-mailovou adresu (rozarka.as@seznam.cz). Jestliže máte zimní krajinu hotovou a odeslanou, klidně si ve volném čase můžete vytvořit, co vás napadne, tyto práce řadím mezi tzv. Úkoly navíc a započítávám do klasifikace..

Zdravím vás a moc se vás těším. Vaše Rozárka

 


Úkol č. 10 na týden od 11. 1. do 17.1. pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupina)

Téma: Sněhuláci – kombinovaná technika
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pomůcky: kreslicí karton A4 2ks, temperové nebo vodové barvy, plochý nebo kulatý štětec (podle druhu použitých barev), tužka, na tělo sněhuláka různé šablony kruhů, kružítko, plastový kelímek, talířek apod., nůžky, modrá pastelka nebo progresska, zbytky látek, filcu, vlny, lýka apod., vzorované a barevné papíry, různá semena a koření, větvičky, knoflíky, lepicí kamínky a jiná drobná dekorace, co doma najdete, lepidlo, popř. tavná pistole (kdo má doma)
Postup:
Pozadí sněhuláka: Na první čtvrtku děti namalují temperami nebo vodovkami pozadí podle své fantazie. Mohou to být spirály, pruhy, kytičky, puntíky, různé skvrny apod. Necháme uschnout.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sněhulák: Na čtvrtku si tužkou nakreslíme části sněhuláka. Začneme spodní částí – oblouk, který připomíná kopec. Dále obkreslíme oba různě velké kruhy (podle kružítka nebo různě velkých kalíšků a talířků). Jednotlivé díly pečlivě vystřihněte. Sněhuláka přilepíme na suché pozadí tak, aby se jednotlivé části sněhuláka kousek překrývaly. Podél jedné strany sněhuláka můžeme nastrouhat a prstem rozetřít světle modrou pastelku nebo suchý pastel (stín).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Koláž: A teď už jen zbývá sněhuláka dotvořit lepením různých materiálů, které máme připravené. Výsledkem může být sněhulák tatínek, paní sněhuláková nebo sněhuláčí dítě. Podle toho vytvoříme třeba klobouk nebo čepici, šálu, vlasy, oči, nos, pusu, ruce, kabelku, ozdobu na sněhový kabátek, můžeme přidat nějaké zvířátko (ptáčka, zajíčka, veverku apod.). Zkrátka teď už pracujte podle své fantazie a užijte si to.
 
Nezapomeňte své hotové dílo opět vyfotit a poslat mi je.
Zdravím vás a opatrujte se. Vaše Rozárka:-)

 

Úkol č.10 na týden od 11.1. do 17.1. pro starší žáky a studenty (2., 5. a 8.  skupina)

Téma:  Oválná zimní krajina
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pomůcky: černý papír A4, bílý kancelářský papír A4, šablona ½ oválu, tužka, bílý a černý pastel nebo pastelka, bílá křída, několik kancelářských sponek, nůžky, bílá temperová nebo vodová barva, plochý štětec nebo starý kartáček na zuby, lepidlo, stříbrné třpytky
 
Postup: Bílý papír přehneme na polovinu kratšími stranami k sobě. Podle šablony si obkreslíme ½ oválu, šikovnější mohou rovnou od ruky, vystřihneme. Vystřižený ovál nevyhazujeme, budeme ho ještě potřebovat. Papír s vystřiženým oválem připneme kancelářskými sponkami na černý papír.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bílou pastelkou nakreslíme zimní krajinu. Věřím, že si vymyslíte svoji krajinu a nebudete opisovat :-)! Některé tahy jsou nakreslené černou pastelkou
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Plochý štětec namočíme do naředěné bílé barvy a nad obrázkem přejíždíme prstem po štětinách tak, aby barva kapala na obrázek (padající sníh). Po zaschnutí bílé barvy můžeme dozdobit lepidlem se stříbrnými třpytkami.

Po obvodu vystřiženého oválu, který jsme si předtím schovali, naneseme bílý suchý pastel nebo křídu. Ze suchého obrázku sejmeme velkou šablonu. Přes obrázek položíme ovál a prstem rozetřeme pastel (křídu) směrem k okrajům černého papíru.

Šablona oválu:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Přeji vám šikovné ručičky a chuť do práce. Užijte si to.
Nezapomeňte svoje hotové dílo opět vyfotit a poslat mi je.
Zdravím a opatrujte se. Vaše Rozárka:-)
 

Milé děti a žáci, studenti, vážení rodiče,

zdravím vás všechny malé i odrostlejší výtvarníky po vánočních prázdninách. Doufám, že jste si je užili ve zdraví a spokojenosti. Bohužel se stalo to, čeho jsme se obávali před Vánoci. Epidemiologická situace je natolik vážná, že opět přecházíme na distanční výuku. Tento týden se budeme rozjíždět pozvolna, proto následující úkol nebude nijak náročný a ještě si užijete pobytu na čerstvém vzduchu. On-line výuku pro vás připravím až na ten následující týden (od 11.1.). Přeji vám všem úspěšný, zdravější a tvořivý nový rok 2021 a budu pevně doufat, že se zase brzy sejdeme v učebně výtvarky.
 

Úkol č. 9 na týden od 4.1. do 10.1. pro všechny žáky:

Jelikož nám nasněžila bílá nadílka a meteorologové slibují další přísun sněhu, využijeme tohoto tvárného studeného materiálu. Až si užijete do sytosti klouzání, sáňkování, bobování a lyžování, tak zkuste vytvořit ze sněhu cokoliv vás napadne. Nemusí to být jen klasický sněhulák, klidně se pusťte do nějaké jiné postavičky, strašidýlka, zvířátka apod. Kluky bude určitě bavit stavba různých iglů, hradů, pevností a bunkrů. Zapojte do toho třeba i své sourozence, rodiče, kamarády apod. Nezapomeňte své dílo vyfotit a fotku poslat na moji e-mailovou adresu nebo WhatsApp. Nejpovedenější výtvory budou zveřejněny na webových stránkách naší školy.
Takže nasadit rukavice, čepici a šálu a hurá na to.

Zdraví vás vaše Rozárka:-)

 


Vážení rodiče, milé děti, žáci a studenti Výtvarné tvorby,
mám pro vás důležitou, a doufám, že i radostnou, informaci. Od 7.12. 2020 bude zahájena prezenční skupinová výuka na naší základní umělecké škole, tedy i výtvarný obor. Může být nanejvýš 10 žáků ve skupině, což my splňujeme.
Na první výtvarku s sebou přineste hotové nebo i nedokončené výkresy, pokud jste mi je už nedonesli do školy osobně, a výrobky z keramiky, které jste tvořili doma.
Nezapomeňte roušku, žákajdu, přezůvky, svačinku, pitíčko a hlavně dobrou náladu a chuť zase spolu vytvářet pěkné obrázky a věci. Dodržujte 2 metrové rozestupy a do učebny vcházejte individuálně (po jednom).
Moc se na vás těší vaše paní učitelka Rozárka:-)
 

Úkol č. 8 na týden od 30.11. do 6.12. pro starší žáky a studenty (2., 5. a 8. skupinu):

Milí žáci a studenti,

následující týden musíme stihnout Vánoční nebo zimní obrázek. Jak už jsem vám minule naznačila, může to být třeba zimní krajina, les v zimě, zimní fantazie, zasněžené město, Betlém, vánoční zvyky a tradice, vánoční zátiší… apod. Formát výkresu a použitý materiál nechám zcela na vás podle vašich možností a schopností. Vybarvovat můžete úplně čím chcete: vodovkami, temperami, akrylkami, pastelkami, fixíky, voskovkami, křídami, lepit barevné papírky a třpytky apod. Můžete klidně vytvořit i nějakou trojrozměrnou vánoční dekoraci nebo ozdobu. Obrázky a výtvory (resp. jejich fotografie) posílejte opět na moji e-mailovou adresu nebo na WhatsApp. Úplně nejlepší by bylo mi je přinést osobně do školy, aby si je náš správce počítačové sítě sám nafotil podle své potřeby. Ty nejzdařilejší budou totiž využity na projekt naší školy „Vánoční koncert naplacato“, kde budou zobrazeny jako perezentace. Pokud chcete být zařazeni do výběru na prezentaci, je nutné dodržet termín odevzdání nejpozději do pátku 4.12.!
Ve škole budu v pondělí (30.11), úterý (1.12.) a ve středu (2.12.), vždy od 16.00 do 16.30. Můžete za mnou příjít až do výtvarky, za předpokladu dodržení 2 m rozestupů, roušky na ústech a individuálního vcházení do učebny. Školu si otevřete čipem nebo na mne dole zazvoňte a já vám zabzučím:-).
Zároveň vám nabízím možnost vyzvednout si v uvedené termíny příděl keramické hlíny, abyste si mohli sami něco vytvořit podle své fantazie a chuti. Zkuste klidně něco vánočního, když mi výrobek (výrobky) včas přinesete do školy, stihnu vám to vypálit jestě do Vánoc. Pokud vám nevyhovuje žádný z uvedených termínů, tak mne kontaktujte a domluvíme se.
Tento týden máte zase možnost připojit se na on-line výuku, takže vás zvu opět ve čtvrtek  3.12. (v náš tradiční čas od 18.00 hod.). Odkaz vám opět pošlu 10 minut před začátkem na vaši e-mailovou adresu.
V případě nejasností a dotazů mne můžete kdykoliv kontaktovat na mobil, WhatsApp 605 702 505 nebo e-mail: rozarka.as@seznam.cz
Zdravím a opatrujte se a přitom tvořte.

V. R. Němejcová

Úkol č. 8 na týden od 30.11. do 6.12. pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupinu):

Milé děti a žáci, vážení rodiče,
následující týden musíme ještě nutně dodělávat úkol z minulého týdne (Vánoční obrázek). Jak už jsem vám psala minule, může to být třeba zimní krajina, zasněžené město, vánoční stromeček, oslava Vánoc u vás doma, zimní sporty a radovánky dětí, lesní zvířátka u krmelce, ptáčci na krmítku, ti šikovnější by mohli zvládnout i Betlém s Ježíškem… apod. Formát výkresu a použitý materiál nechám zcela na vás podle vašich možností a schopností. Vybarvovat můžete úplně čím chcete: vodovkami, temperami, pastelkami, fixíky, voskovkami, křídami, lepit barevné papírky apod. Můžete klidně vytvořit i nějakou trojrozměrnou vánoční dekoraci nebo ozdobu. Obrázky a výtvory (resp. jejich fotografie) posílejte opět na moji e-mailovou adresu nebo na WhatsApp. Úplně nejlepší by bylo mi je přinést osobně do školy, aby si je náš správce počítačové sítě sám nafotil podle své potřeby. Ty nejzdařilejší budou totiž využity na projekt naší školy „Vánoční koncert naplacato“, kde budou zobrazeny jako perezentace. Pokud chcetebýt zařazeni do výběru na prezentaci, je nutné dodržet termín odevzdání nejpozději do pátku 4.12.!
Ve škole budu v pondělí (30.11), úterý (1.12.) a ve středu (2.12.), vždy od 16.00 do 16.30. Tentokrát můžete za mnou příjít až do výtvarky, za předpokladu dodržení 2 m rozestupů, roušky na ústech a individuálního vcházení do učebny. Školu si otevřete čipem nebo na mne dole zazvoňte a já vám zabzučím:-).
Většina z vás využila možnosti vyzvednout si minulý týden příděl keramické hlíny. Ti z vás, kteří si pro hlínu ještě nepřišli, mohou si ji dodatečně vyzvednout také v uvedené termíny. Pokud vám nevyhovují ani tyto termíny, kontaktujte mne a domluvíme se. Můžete zároveň přinést i vaše hotové výrobky, abych vám je stačila do Vánoc vypálit. Nemusí být úplně suché, dosuším si je. Hlavně buďte opatrní při převozu výtvorů a zkontrolujte, zda jsou dole podepsané (křestní jméno + číslo skupiny).
Tento týden máte opět možnost připojit se na on-line výuku, tak vás zvu opět ve středu 2.12. (po domluvě s vámi necháme čas výuky posunut na 18.00 hodin, většina z vás mi potvrdila, že vám tento čas vyhovuje lépe) nebo v pátek 27.11. (tradičně od 15.30). Odkaz vám opět pošlu 10 minut před začátkem na vaši e-mailovou adresu.
V případě nejasností a dotazů mne můžete kdykoliv kontaktovat na mobil, WhatsApp 605 702 505 nebo e-mail: rozarka.as@seznam.cz
Zdravím a opatrujte se a přitom tvořte.

V. R. Němejcová:-)


Úkol č. 7 na týden od 23.11. do 29.11. pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupinu):

Milé děti, vážení rodiče,
následující týden budeme ještě dodělávat úkol z minulého týdne (Hra s barvami). Většina z vás už má hotových 12 kusů vybarvených čtverců 6 x 6 cm. Pokud se vám moc nepovedly, zkuste si vyrobit jěště nějaké, ať máte z čeho vybírat. Dále zapojíme fantazii a budeme v nich hledat nějaké zajímavé skvrny, které vám připomínají např. zvířátko, postavu, sluníčko, krajinu apod. Tyto vymyšlené obrázky vytáhněte černým popisovačem liner nebo černým tenkým fixem. Obrázky nemusí být nutně na všech čtvercích. Potom si všech 12 čtverečků naskládejte na bílou čtvrtku nebo barevný papír v rozmístění 3 x 4 čtverce a vše pečlivě nalepte. Pokud si chcete raději počkat na on-line výuku, tak vás zvu opět ve středu 25.11.(pozor, výuka bude až od 18.00!) nebo v pátek 27.11. (od 15.30). Odkaz vám opět pošlu 10 minut před začátkem schůzky.
Pokud máte úkol č. 6 již hotový, tak můžete vytvořit jakýkoliv vánoční obrázek. Může to být třeba zimní krajina, zasněžené město, vánoční stromeček, oslava Vánoc u vás doma, zimní radovánky dětí… apod. Vybarvovat můžete úplně čím chcete, vodovkami, temperami, pastelkami, fixíky… Můžete klidně vytvořit i nějakou trojrozměrnou vánoční dekoraci nebo ozdobu. Obrázky a výtvory (resp. jejich fotografie) posílejte opět na moji e-mailovou adresu nebo na WhatsApp. Ty nejzdařilejší budou využity na projekt naší školy „Vánoční koncert naplacato“.
A úplně poslední informace, která vás doufám potěší: můžete si přijít do školy (do vstupního vestibulu) pro keramickou hlínu a doma si mohou děti něco samy vytvořit. Bližší instrukce vám předám při převzetí hlíny. Pokud vám doma došly čtvrtky, mohu také vypomoci. Zároveň mi můžete přinést obrázky (úkoly 1 – 6), které děti od uzavření školy během distanční výuky zatím vytvořily. Prosím, aby na zadní straně obrázku byl podpis + číslo skupiny. Obrázky použiji na výstavu „Jak děti pracují při distanční výuce“ ve vestibulu školy.
Kdy si můžete pro hlínu přijít?
pondělí 23.11. nebo v úterý 24.11. a to vždy mezi 15.00 a 15.30.
Prosím o dodržování 2 m rozestupů a roušku na ústech!:-)
Zdravím a opatrujte se.
V. R. Němejcová
 

Úkol č. 7 na týden od 23.11. do 29.11. pro starší žáky a studenty (2., 5. a 8. skupinu):

Milí žáci a studenti,
protože úkol č. 6 je náročnější a pracnější na čas i techniku provedení, následující týden budeme ještě dodělávat úkol z minulého týdne (Abstraktní květina inspirovaná americkou malířkou 20. století G. O′Keeffe). Většina z vás už má hotovou kresbu květiny tužkou, popř. vytaženou černým popisovačem liner. Nyní se pustíme do vybarvování. Ještě než začnete, nastudujte si prosím postup práce a prohlédněte si znovu obrázkovou dokumentaci k úkolu č. 6. Zopakujte si zejména druhy barev: neutrální, chromatické, analogické, studené, teplé… Vybarvovat můžete vodovými, temperovými nebo akrylovými barvami, popř. pastely, fixy. Pokud si chcete raději počkat na on-line výuku, tak vás zvu opět ve čtvrtek 26.11. od 18.00. Odkaz vám opět pošlu 10 minut před začátkem schůzky.
Pokud máte úkol č. 6 již hotový, tak můžete vytvořit jakýkoliv zimní nebo vánoční obrázek. Může to být třeba zimní krajina, zasněžené město, vánoční atmosféra, barevná kompozice ze studených barev… apod. Techniku a formát výkresu nechám plně na vás. Můžete klidně udělat i nějakou zajímavou fotografii nebo vytvořit trojrozměrnou vánoční (zimní) dekoraci. Obrázky a výtvory (resp. fotografie) posílejte opět na moji e-mailovou adresu nebo na WhatsApp. Ty nejzdařilejší budou využity na projekt naší školy „Vánoční koncert naplacato“.

Zdravím a opatrujte se.

V. R. Němejcová:-)

Úkol č. 6  na týden od 16.11.. do 22.11.: pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupinu)

   (pro 3. skupinu dobrovolný, protože v úterý je státní svátek)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomůcky: bílá čtvrtka (kreslicí karton) A4, černý nebo barevný papír A4 (může být i ještě jedna bílá čtvrtka), pravítko, tužka, černý tenký fix (popisovač), nůžky, vodové nebo anilinové barvy, kulatý štětec, plochý štětec, nádobka na vodu, citron a kalíček na citronovou šťávu, kuchyňská houbička, papírová utěrka, staré noviny nebo jiná podložka, lepidlo
 
Postup:
Na čtvrtku si narýsujeme čtverce 6 cm x 6 cm ( vejde se vám jich tam 15). Dětem z přípravky a mladším žákům jistě pomohou rodiče nebo starší sourozenec.
Všechny čtverce vystřihneme. Do jedné nádobky si připravíme vodu a kulatý štětec, do jiné nádobky vymačkáme citronovou šťávu.
Houbičkou navlhčíme čtverec a zapouštíme do něj vodové nebo anilinové barvy. Požívejte syté barvy a vodu si často vyměňujte.
Ještě než barva zaschne, tak plochý štětec namočíme do citronové šťávy a nad obrázkem přejíždíme prstem po štětinách tak, aby šťáva kapala na kartičku. Necháme několik minut působit a pokud by se vám dělaly loužičky, můžete barvu odsát kouskem papírové utěrky (ubrouskem, kapesníčkem). Citronová šťáva vám bude vytlačovat barvu a vytvoří zajímavé vzory a efekty.
Takto vybarvíme různými barvami a pokapeme všech 15 kartiček a necháme zaschnout na savé podložce.
Prohlédneme si skvrny na kartičkách. Pokud nám skvrna připomíná nějakého tvora, květinu, věc apod., obtáhneme tvar s tenkým černým fixem.
Vybereme si 12 nejpovedenějších kartiček a nalepíme je na černý (barevný, bílý) papír.
Zdravím a přeji šikovné ručičky, bujnou fantazii a radost z tvoření.
 
Pokud chcete s vytvářením počkat na on-line výuku, sejdeme se u počítače ve středu 18.11. nebo v pátek 20.11. Na vaše přání čas posuneme na 15.30Odkaz vám opět pošlu e-mailem 10 minut před započetím schůzky. Bylo by dobré připravit si předem ty kartičky, abychom se nezdržovali rýsováním a stříháním a mohli hned začít s tou obtížnější částí.
Jestliže úkol zvládnete i bez mé pomoci, nezapomeňte mi opět své dílo poslat na moji e-mailovou adresu nebo na Whatsapp.
Vaše Rozárka:-)
 
Úkol č. 6  na týden od 16.11. do 22.11.: pro starší žáky a studenty (2., 5. a 8. skupinu)
Dnes v neděli 15.11.si připomeneme den narozenin jedné z největších amerických malířek 20. století.
Georgia O’Keeffe (15. 11. 1887 – 6. 3. 1986) zaujala významnou pozici v americkém umění, a to nejen díky své tvorbě, ale i způsobem života v divočině Nového Mexika. Její kariéra sahá od počátku amerického modernismu až po abstraktní tendence 50. a 60. let. U jejích děl se také můžeme setkat s expresivní barevností. Hlavními náměty se jí staly květiny, krajina Nového Mexika a New York. Vyhledej si další informace (foto, dílo, životopis) na Wikipedii.
Úkol tohoto týdne bude vycházet z díla této malířky.
 
Téma: Abstraktní květina inspirovaná G. O′Keeffe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                            Fixy                                           Vodové barvy (akvarel)                              Pastelky ( pastely)
 
Pomůcky: kreslicí karton (A4 pokud budete vybarvovat vodovými, temperovými nebo akrylovými barvami, A5 pokud použijete fixy nebo pastelky), černý lihový fix (popisovač), odpovídající druh štětce (kulatý nebo plochý), měkká tužka, guma
 

Postup:

Asi v polovině horní třetiny nakreslíme tužkou kruh (ovál). Kolem kruhu nakreslíme 3 vroubkované kruhy. Nakreslíme stonek, 4 vlnité čáry. Stonek se dotýká květu a dolní hrany papíru.

 

 
 
 
 
 
 

 

 

Na každé straně stonku nakreslíme malý list. Kopírujeme tvary listů až k okraji papíru. Až potom kopírujeme tvar květu, opět dokud nezaplníme celý papír. Tvar květu a listů nechám na vaší fantazii.

 

 

 

 

 

 

 

 

A nezbývá než pečlivě vybarvit předem zvolenou technikou. Před vybarvováním můžeme všechny linie zdůraznit lihovým popisovačem. Jednotlivé části vybarvíme pestrými barvami nebo můžeme výběr barev omezit např. na studené a teplé.

Pestré barvy jsou všechny barvy kromě bílé, šedé a černé.
Nepestré (achromatické, neutrální) barvy jsou  bílá, černá a všechny stupně šedé.Analogické barvy jsou ty, které spolu bezprostředně sousedí. Na barevném kruhu si vybereme jednu základní barvu a doplníme ji jejími sousedy vpravo a vlevo (např. žlutá + oranžová a zelená, fialová + červená a modrá apod.).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teplé barvy jsou odstíny žluté, oranžové a červené.
Studené barvy jsou odstíny zelené, modré a fialové.

Přeji hodně trpělivosti a radosti z tvoření něčeho krásného.

Pokud chcete s vytvářením počkat na on-line výuku, sejdeme se u počítače ve čtvrtek 19.11. opět v 18.00. Odkaz vám opět pošlu e-mailem 10 minut před započetím schůzky.  Jestliže úkol zvládnete i bez mé pomoci, nezapomeňte mi opět své dílo poslat na moji e-mailovou adresu nebo na Whatsapp.

Vaše Rozárka:-)


Úkol č. 5 na týden od 9.11. do 15.11

Vážení rodiče, milé děti, žáci a studenti Výtvarné tvorby,
nouzový stav stále trvá, školy jsou zavřené a my pokračujeme v distanční výuce, tedy z domova. Úkol č. 4 byl pro vás všechny trochu náročnější, jak na pochopení pracovního postupu, tak i časově. Snad proto mi svůj obrázek poslalo méně žáků, než jindy. Mladší žáci měli vytvořit Kytici z otisků a starší žáci Rozstříhané čtverečkyÚkolem č. 5 na týden od 9.11. do 15.11. tedy bude pokračovat na úkolu č. 4 a dokončit ho. Ti, kteří potřebují s tímto úkolem pomoci, se mohou zúčastnit on-line výuky, kde vám postup ještě jednou vysvětlím a podrobně proberu. Bližší informaci o termínu a času on-line vyučovací hodiny (včetně odkazu) vám pošlu individuálně na vaši e-mailovou adresu. Žáci a studenti, kteří již úkol č. 4 splnili a poslali, mohou vytvořit dobrovolný tzv. Úkol navíc, něco samostatně, podle vlastní fantazie a svých možností a schopností. Budu se těšit i na tyto výtvory.
Zdraví Rozárka:-)
 

Úkol č. 4  na týden od 2.11.. do 8.11.: pro starší žáky a studenty (2., 5. a 8. skupinu)
Téma: Rozstříhané čtverce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pomůcky: kreslicí karton A4 – 2 ks, tužka, pravítko, lihový popisovač liner nebo tenký černý fix, pastelky nebo barevné fixy, nůžky, lepidlo
 

Postup: Na jednu čtvrtku si narýsujeme mřížku čtverců o velikosti strany 3 cm, na delší straně bude 8 čtverců, na kratší 6.
Přebytečnou část čtvrtky můžeme odstříhnout. Čtvrtku se čtverečky rozstříháme na kartičky 6 x 6 cm (na každé kartičce jsou vždy 4 čtverce). Vznikne nám tedy 12 kartiček. Čistou čtvrtku si schováme, na ni budeme později umisťovat čtverečky.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polovinu kartiček (6 ks) vybarvíme podle fantazie geometrickými obrazci, pracujte s pastelkami nebo fixy v teplých nebo studených barvách, občas použijte i černou barvu.
Na druhou polovinu (zbylých 6 ks) nakreslíme jednoduchý vzor. Můžete použít jen tenký fix nebo ho střídat se silnějším.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nyní kartičky rozstříháme na 3 cm čtverce, které jsme zpočátku rýsovali. Čtverečky nyní skládáme na první čtvrtku, střídáním čtverečků barevných a černobílých vytvoříme zajímavé prostorové uspořádání. Některá místa můžete nechat prázdná, obrázek pak bude větší. Různě kombinujte, přemisťujte a až budete s výsledkem spokojeni, můžete je nalepit (viz. úvodní ukázky obrázků).
 
Varianta pro pokročilejší výtvarníky:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pokud byste něčemu nerozuměli a potřebovali se poradit, nabízím online spojení ve čtvrtek 5.11. v 17.00. Odkaz vám ještě pošlu. Znovu připomínám, že hotové obrázky můžete posílat na můj e-mail (rozarka.as@seznam.cz) nebo WhatsApp (605 702 505).
Zdraví vás všechny vaše Rozárka:-)
 
 

Úkol č. 4  na týden od 2.11.. do 8.11.: pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupinu)
Téma: Kytice z otisků

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomůcky: kreslicí karton A4, tužka, hnědý fix, vodové barvy + kulatý štětec (nebo temperové barvy + plochý štětec), váleček nebo kuchyňská houbička, plastová podložka nebo talířek, menší listy, traviny, půlka malého jablka, papírové utěrky nebo kapesníčky, noviny jako ochrana pracovní plochy, papír na zkušební otisk, pastelky, ořezávátko
 
Postup:
Na vycházce si nasbíráme traviny a menší listy.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Čtvrtku si položíme na výšku.
Asi 3 cm nad spodním okrajem si tužkou načrtneme vázu. Tvar vázy může být samozřejmě různý, klidně i džbánek s uchy apod. Vyznačíme hranu přibližně 8 cm širokého stolu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vázu vybarvíme vodovými nebo temperovými barvami.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na plastovou podložku nebo plochý talíř naneseme malé množství jedné nebo dvou podzimních barev (odstíny zelené, hnědé, červené, oranžové a žluté). Můžete pracovat s hustší vodovou barvou nebo s temperami.
Barvu rozetřeme válečkem a naneseme na celý povrch listu (na rubovou stranu s vystouplými žilkami).
Vrstva nesmí být příliš silná, aby se nám otisk nerozmazal.
Pokud nemáme váleček, naneseme barvy kouskem houbičky.
List položíme nabarvenou stranou na papír, přikryjeme papírovou utěrkou nebo kapesníčkem a jemně přitlačíme prsty.
Zvedneme utěrku, list a odložíme si je stranou (můžeme je použít pro další tisk).
Hustotu barvy a tisk si nejdříve vyzkoušíme na zkušebním papíru!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Do spodní části výkresu otiskneme (nebo namalujeme) malé jablíčko (můžeme jich vytvořit i víc, různými barvami, tak 2-3). Chybějící části otisku domalujeme štětcem.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hnědým fixem nebo tenkým štětcem dokreslíme stopky jablíček a případně i stonky listů a travin, pokud se nám neotiskly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nakonec vybarvíme pozadí a stůl, nastrouháme si ořezávátkem pastelky vhodných barev a prstem opatrně roztíráme kolem obrázků (ne přes!). To jsme ve výtvarce dělali mnohokrát, takže tuto techniku dobře znáte. Nejlepší jsou na to progressky, ale úplně si vystačíte s obyčejnou pastelkou.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pokud byste něčemu nerozuměli a potřebovali se poradit, nabízím online spojení ve středu 4.11. v 15.00. Odkaz vám ještě pošlu. Znovu připomínám, že hotové obrázky můžete posílat na můj e-mail (rozarka.as@seznam.cz) nebo WhatsApp (605 702 505).
Zdraví vás všechny vaše Rozárka:-)

Týden od 26.10. do 1.11. 

Milé děti, žáci a studenti Výtvarné tvorby,
následující celý týden máte prázdniny. Využijte je k regeneraci, výletům a procházkám do přírody. Pokud se doma budete hodně nudit, můžete ještě dodělávat a posílat staré úkoly (1,2,3), pokud je již samozřejmě nemáte hotové. Tvořivosti se meze nekladou, tak můžete klidně vyrábět, malovat, kreslit, fotit apod. podle své libosti a nálady. Z těchto „Úkolů navíc“ mám vždy velkou radost, můžete mi je také posílat. Ty nejzdařilejší pak najdete na webových stránkách ( www.zusas.cz). Pokud by se naše škola neotevřela ani od 2.11., budeme nadále pokračovat distančně, tedy z domova. Nikdo z toho nemáme radost, ale nic jiného nám nezbývá. Také bych byla mnohem raději, kdybychom se konečně mohli všichni sejít a tvořit přímo v učebně výtvarky. Jestli budete mít zájem, můžeme zkusit i on-line výuku. Netrvala by samozřejmě celé 3 vyučovací hodiny, ale třeba jen kolem 30 – 40 minut, déle byste stejně nevydrželi mne poslouchat :-). Sdělte mi, jestli byste měli zájem.
Takže vám přeji pohodové prázdniny, pevné zdraví vám i celé vaší rodině a nezapomeňte dodržovat všechna nezbytná opatření v této těžké době Nouzového stavu.
Vaše RozárkaB-)

Úkol č. 3  na týden od 19.10. do 25.10. pro mladší děti (1., 3., 4., 6. a 7. skupina)

Téma: Novinová koláž – městečko, vesnice

Pomůcky: bílá čtvrtka (kreslicí karton) A4, barevný papír pro pozadí, anilinové nebo vodové barvy, kuchyňská houbička, štětec, černobílé noviny nebo nepotřebná brožura (stará kniha), tužka, černý tenký fix, podložka (igelit nebo noviny), nůžky, lepidlo

Postup:
1. část:
Připravíme si černobílé noviny nebo starou brožuru, knihu. Jednotlivé listy nabarvíme anilinovými (nebo řídkými vodovými) barvami tak, aby byl vidět text na novinách, každý list jinou barvou (nezapomeneme použít podložku – barvy prosakují). Dáme uschnout. Po zaschnutí zatížíme, aby se nám listy vyrovnaly.
Pokud chceme výkres lepit na barevné pozadí, nejdříve zmenšíme čtvrtku z každé strany o 2 cm.
Bílou čtvrtku navlhčíme houbičkou a zapouštíme světle modrou (do horní části čtvrtky) a světle zelenou barvu (do dolní části čtvrtky).

 

2.  část
Na listy nabarvených novin nebo knihy si tužkou nakreslíme domy, kostel, střechy, okna, dveře, komíny, kmeny stromů, koruny stromů, keře, kopce, rybníček, trávu, rákosí…, šikovné děti mohou zkusit i zvířata…, zkrátka, co vás napadne a na co si troufáte a co dovedete. Vše vystřihneme.
Jednotlivé části si nejprve pečlivě uspořádáme na nabarvenou čtvrtku a pak teprve nalepíme. Lepit začínáme shora směrem dolů. Některé prvky zvýrazníme fixem (okna, dveře). Pokud jsme si čtvrtku zmenšili, můžeme ji teď nalepit na barevný papír.

Zdraví Rozárka:-)

 

Úkol č. 3  na týden od 19.10. do 25.10. pro starší žáky a studenty (2., 5. a 8. skupina)

Téma: Krajina podle pravítka 

 

 

 

 

 

 

Pomůcky: kreslicí karton A4 (bílá čtvrtka), tužka, guma, pravítko, barevné fixy, papírová utěrka na utírání pravítka, barevný papír (pokud na něj budete chtít hotový obrázek nalepit)

Postup: Tužkou si načrtneme jednoduchou krajinu na bílou čtvrtku. Pokud budete obrázek lepit na barevný papír, zmenšete nejdříve čtvrtku na každé straně o 2 cm.

 

 

 

 

 

Všechny plochy vyplníme podle pravítka rovnoběžnými čarami barevnými fixy (můžeme střídat vodorovné i svislé čáry).
Pravítko zvedáme kolmo vzhůru, abychom si linky nerozmazali.
Vzdálenost mezi čarami odhadujeme od oka.

 

 

 

 

 

Místa stínu znázorníme tak, že mezi čáry narýsujeme kratší čáry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Vygumujeme čáry tužkou.
 
Zručnější žáci a studenti mohou zkusit trochu složitější obrázek.

 

 

 

 

 

Zdraví Rozárka:-)

 


Milé děti a rodiče,
úkol č. 1 máte už jistě hotový, někteří jste mi svůj obrázek poslali e-mailem a najdete ho na webových stránkách naší školy (www.zusas.cz). Vy ostatní ho ještě můžete poslat. A máme tu druhý týden distanční výuky (na dálku, z domova) a je tu další úkol. Věřím, že ho všichni zvládnete a bude vás bavit. Pro snadnější práci a pochopení úkolu jsem postup doplnila obrázky. Doufám, že se vám zobrazí (popř. klikněte na Načíst externí obrázky). Napište mi, jestli se vám je povedlo otevřít. Vaše p. uč. V. R. Němejcová:-)
 
Úkol č. 2  na týden od 12.10. do 18.10.: pro mladší děti (1.,3.,4.,6. a 7. skupinu)
Téma: Kubistické podzimní stromy (na internetu si můžete vyhledat, co je to kubismus)
Pomůcky: kreslicí karton nebo papír 15×24 cm, zbytek černého papíru, nůžky, lepidlo, silný a tenčí permanentní fix, barevné fixy, barevný papír A4
 
Postup: Z černého papíru vystřihneme asi 12 cm dlouhý kmen, který nalepíme na čtvrtku
(papír) 15 x 24 cm.
V horní polovině čtvrtky (papíru) nakreslíme korunu stromu.
Zem znázorníme s vodorovnými čarami, které také rozdělíme na dílky.
Použijeme silný permanentní fix.
Pomocí geometrických tvarů (obdélníků, trojúhelníků…) nakreslíme např. kočičku,
ptáčka nebo jiné zvířátko.
Obrázek vybarvíme.
S tenčím permanentním fixem dokreslíme několik větviček a padajících listů ve tvaru
trojúhelníku. Listy také vybarvíme.
Obrázek nalepíme do středu vhodně barevného papíru.
Zdraví Rozárka
Ještě ani nenastal nový pracovní týden a Mikuláš Džupin, žák Přípravné výtvarné výchovy, má splněný úkol č. 2. A že nebyl vůbec jednoduchý. Miky si s kubistickým podzimním stromem poradil opravdu na výbornou. Splnil i zadání, že mají být všechny tvary geometrické, nejlépe trojúhelníky, dokonce v tomto duchu ztvárnil i dvě zvířátka, ptáčka a koníka. To zaslouží opravdu velkou pochvalu a jedničku s hvězdičkou.
Rozárka

 
Úkol č. 2  na týden od 12.10. do 18.10.: pro starší žáky a studenty (2., 5. a 8. skupinu)
Téma: Výřez z podzimní fotografie, výtvarné zpracování detailu
Milí žáci a studenti,
zdravím vás a mám tu pro vás další práci. Jak jsem vás upozornila, pro splnění úkolu č. 2 potřebujete mít hotový úkol č.1. Budete výtvarně zpracovávat nějaký zajímavý detail z vaší vytištěné podzimní fotografie, ideálně většího formátu. Pokud se vám úkol č. 1 nepovedl nebo nemáte možnost vytisknout tak velký obrázek, můžete použít třeba obrázkový kalendář s velkými fotografiemi s podzimní tématikou. Doporučuji si vytvořit rámeček z bílého papíru nebo čtvrtky, který může mít tvar např. obdélníku (na výšku nebo na šířku), čtverce, kruhu… Pomocí rámečku nyní hledej na fotografii vhodný motiv. Např. jste vyfotografovali podzimní les s napadaným listím a s houbami, tak jako detail můžete zvolit samotnou houbu, strom, listy nebo jednotlivý barevný list… Rámeček si upevněte na fotku, aby se vám neposouval, pomůže vám se soustředit na zvolený detail (výřez). A teď už je jenom na vás, jakou si zvolíte techniku, může to být klidně studijní kresba měkkou tužkou, uhlem, rudkou, perokresba…, nebo malba vodovými, temperovými, akrylovými barvami, křídami apod. Své výtvory můžete opět zdokumentovat (fotka – výřez – detail) a poslat na moji e-mailovou adresu.
Přeji mnoho úspěchů při tvorbě a hlavně chuť do práce!
Vaše Rozárka
 

vzhledem k nouzovému stavu týkajícímu se nemoci COVID – 19, dle Nařízení Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje k omezení výuky ve školách a poskytování vzdělávání, bude naše škola –  ZUŠ R. Schumanna Aš zavřena od pondělí 5. října 2020 – prozatím na Ministerstvem zdravotnictví avizované 2 týdny.

Od 5. října tedy startujeme s distanční výukou.

Po tu dobu budu s vámi pravidelně v kontaktu a učit vás na dálku.

Každý týden vám zadám úkol, který po skončení nouzového stavu přinesete do školy na první výtvarku.

Všem rodičům a žákům jsem odeslala informace prostřednictvím e-mailu. Pokud jste je nedostali, kontaktujte mne, prosím na moji e-mailovou adresu (rozarka.as@seznam.cz) nebo telefonicky (605 702 505). Totéž platí v případě jakéhokoliv dotazu nebo nejasností.

Děkuji za pochopení.

Vyučující výtvarné tvorby: Mgr. Věra Rozálie Němejcová

Úkol č. 1 na týden od 5.10. do 11.10.: pro mladší děti (1.,3.,4.,6. a 7. skupinu)

Téma: Frotáž z podzimních listů

Pomůcky: Podzimní listy, měkký bílý papír, pastelky, progresky, měkká tužka, voskovky ( vodovky) apod.

Postup: Nasbírej venku na procházce tvarově zajímavé listy s výraznými žilkami. Doma potom vyber asi 5-7 listů (podle velikosti) rozlož je na tvrdou podložku a přikryj je měkkým papírem (např. kancelářským). Měkkou pastelkou, progreskou, tužkou nebo voskovkou jezdi po bílém papíru a bav se tím, jak se ti budou listy krásně zobrazovat, hlavně pozoruj žilky. Každý list můžeš vytvořit jinou barvou. Tato technika se nazývá frotáž. Podobně můžeš prokreslit i jiné předměty, které mají výrazný reliéf (minci, medaili, kůru stromu apod.). Pokud jsi pracoval/a s voskovkou, můžeš ještě celý výkres přetřít opatrně vodovkami, použij nějakou tmavou sytou barvu. Listy ti pak krásně vyniknou. Právě jsi využil/a výtvarnou techniku, které se říká vosková rezerva. Vytvoř takto několik obrázků, čím déle budeš pracovat, tím povedenější výtvory ti budou vznikat. Přeji ti hodně zábavy při práci a šikovné ručičky.

Zdraví p.uč. Rozárka

Úkol č. 1 na týden od 5.10. do 11.10.: pro starší žáky a studenty (2.,5. a 8. skupinu)
 
Téma: Zachycení podzimní atmosféry
 

Pomůcky: Foťák, mobil…

Postup: Na podzimní vycházce se pokus zachytit typickou podzimní náladu a atmosféru a vytvoř několik snímků pomocí mobilu, pokud chceš pracovat jako profík, tak fotografickým aparátem. Můžeš se zaměřit i na detaily. Trochu ti pomohu: třeba napadané navrstvené barevné podzimní listí, zajímavý strom, louži na cestě s nějakým zajímavým odrazem, podzimní zamlžené město nebo naopak říjnovým sluncem zalitou krajinu… Dej si pozor na kompozici (správné a vyvážené rozmístění objektů na snímku). Doma v teplíčku u čajíčku pak všechny fotečky prober a ty nejpovedenější si pečlivě ulož. Budeš je totiž potřebovat na splnění úkolu č. 2 na ten další týden. Přeji šikovné ručičky a bystré oko.

Zdraví p.uč. Rozárka


 

Hotové obrázky naleznete nově na stránce: http://zusas.cz/domaci-prace-vytvarneho-oboru/